Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

“Svatko od nas ima svoj vlastiti unutarnji koncentracijski logor

s kojim se moramo suočiti, uz pomoć opraštanja i strpljenja – kao cjelovita ljudska bića,

kao ono što jesmo i što ćemo tek postati”. V. Frankl

Dana 27.1. u cijelom svijetu obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, a ove godine se obilježio i u KG-u. Profesorice Đurina i Zovko, zajedno s učenicima, prigodno su uredile panoe u školskom hodniku o tome što je holokaust te o ljudima koji su bili žrtve holokausta.

Učenici svih razreda naše škole posebnu su pozornost posvetili holokaustu na nastavi povijesti te njegovim povijesnim okolnostima te naglašavajući brojne žrtve holokausta.

1.a je pročitao Dnevnike Anne Frank te na nastavi engleskog jezika raspravljao o životu ove hrabre djevojčice, koja se morala skrivati od nacista te nam je ostavila svoj dnevnik kao trajnu ostavštinu. Misli iz njenog dnevnika nam svima mogu biti inspiracija jer unatoč svemu što je preživjela, Anne Frank je uvijek vjerovala u dobrotu ljudi i nadala se boljemu.

Zbilja je čudo što nisam odustala od svih svojih ideala jer se čine tako apsurdnima i nemogućima za ostvariti. Ipak, ne odustajem od njih jer, unatoč svemu, i dalje vjerujem da su ljudi dobri.“

Učenici KG-a su također imali priliku saznati nešto o Viktoru Franklu, psihijatru i utemeljitelju logoterapije, koji je preživio koncentracijski logor. Čak i tijekom boravka u logoru, Viktor Frankl je uvidio veću svrhu, smisao života, te pokušavao motivirati svoje supatnike iz logora da ne odustaju od života. Kao trajno nasljedstvo nam je ostavio logoterapiju (liječenje smislom) te  brojne knjige, prepune misli koje nas mogu inspirirati i ohrabriti u našem svakodnevnom životu, a među brojnim izrekama ističe se jedna:

“Sve se čovjeku može oduzeti,

osim posljednje od ljudskih

sloboda; pravo na izbor stava u

bilo kakvim danim okolnostima,

pravo na izbor vlastitog puta.“

Holokaust je drugo ime za mržnju, nepravdu, okrutnost. Stoga je naša svrha, smisao i cilj, kao odgojno-obrazovne institucije, odgajati i obrazovati učenike koji neće mrziti druge i drugačije, koji će suosjećati sa žrtvom drugih te će učiniti sve da se nepravde iz naše prošlosti ne ponove.