Tri države, deset regija, jedan grad, jedna škola – šest ekipa

Tekst: Petra Španić, 2.b

Nacionalna kviz liga

Tri države, deset regija, jedan grad, jedna škola – šest ekipa

Naša se škola ove školske godine po prvi puta uključila u Nacionalnu kviz ligu srednjoškolaca sa šest ekipa učenika naše škole, ali i nekoliko učenika drugih požeških škola. Svaka se ekipa, po dobrom kvizaškom običaju, predstavila domišljatim imenima – Duktori, Camel, Ilke i dečki, Mladež stranke umirovljenika, Ljevi ćošak i KNEMP. U službi proktora bio je prof. Miroslav Paulić, a suradnik prof. Dominik Pavelić. U našoj se školi, već duži niz godina, održava natjecanje slično ovome pod nazivom Bub kviz (ne održava se u kafiću, ne toči se alkohol, a bome bude bubanja), tako da je uključivanje na nacionalnu razinu samo logičan slijed događaja.

Što je NKL?

NKL je natjecanje učenika srednjih škola u općem znanju, a ove se godine provodi po drugi puta. U natjecanju sudjeluju ekipe od maksimalno 5 članova uz uvjet da su srednjoškolci. Ekipe su podijeljene u 10 divizija prema geografskoj pripadnosti prostora, a naši se učenici natječu u diviziji Cesarić. Natjecanje se sastoji od kvalifikacija koje obuhvaćaju 8 kola odnosno 8 kvizova znanja i finala. Svaki kviz sastoji se od 24 pitanja podijeljenih u tri kategorije: slobodna pitanja, slikovna pitanja i pitanja s mogućnosti izbora odgovora. Uz svako pitanje dolazi i glazbena podloga čijeg izvođača natjecatelji moraju pogoditi. Svaki točan odgovor u rubrici slobodna i slikovna pitanja nosi 1 bod, pitanja s mogućnosti izbora odgovora nose pola boda, dok pogođena glazbena podloga nosi 0.2 boda tako da je maksimalan broj bodova koji se može ostvariti u jednom kvizu 24.8. Finalna liga je jednodnevni ili dvodnevni događaj odnosno završnica lige na koju idu dvije najbolje ekipe iz svake divizije koje se u Šibeniku bore za vrijedne nagrade.

Tko je KUŠ?

Organizator ove aktivnosti je KUŠ – Kviz udruga Šibenik, odnosno NKL tim u suradnji s Kućom umjetnosti Arsen. Osobe koje sastavljaju pitanja za kvizove članovi su udruge, ali i neka javnosti dobro poznata kvizaška imena. Sastavljači u svojim pitanjima nastoje pokriti barem 40% školskoga kurikula. Natjecanje se prenosi preko internetske platforme, a učenici ga provode najčešće u svojim školama uz pomoć svojih proktora i mentora.

„Nacionalna kviz liga je aktivnost u koju smo se nedavno uključile suučenice i ja s glavnim motivom – da se dobrom zabavimo. Dobra zabava nije jedino što čini ovu aktivnost odličnom, nego i učenje novih stvari te prisjećanje već naučenih. Dan u kojemu se niste nasmijali sa svojim društvom beskorisno je potrošen dan, a četvrtkom kada se održava kviz, baš zbog smijeha s društvom, nikada nije beskorisno potrošen dan.” (Marta, Ljevi ćošak)

„Prijavio sam se jer me zanimalo kako ovakav tip natjecanja funkcionira i kako bih se, naravno, družio s prijateljima. Mislim da je ovo natjecanje zanimljivo i da se dosta toga može naučiti. Sviđa mi se koncept da dok odgovaramo na pitanja slušamo glazbu kojoj moramo odrediti izvođača. Iako mi se kviz svidio, mogao bi se malo više prilagoditi nama srednjoškolcima, ali sve u svemu, kviz je jedno vrlo zabavno iskustvo.” (Noa, Ilke i dečki)

Okušaj se u pitanjima šibenskih KUŠ-ovaca!

Napišete li slovnim oznakama strukturu obgrljene rime dobit ćete ime vjerojatno najslavnijeg pobjednika kojeg godišnjeg natjecanja koje se održava od 1956. godine? ________________

Izrael namjerno skriva ima li to ili ne, dok Kina, Sjeverna Koreja, Indija, Pakistan, SAD, Rusija, Francuska i UK otvoreno to priznaju. Što to imaju ove zemlje, ako su to Amerikanci dobili prvi, zahvaljujućim Barbienom ovoljetnom konkurentu?        ______________________

Perpetuum mobile latinski je izraz koji označava teoretski stroj koji bi beskonačno dugo vršio koristan rad bez utroška energije, a kojeg su mnogi izumitelji u povijesti čovječanstva pokušavali napraviti, uvijek bezuspješno, jer takav stroj krši barem jedan od prva dva zakona – čega?        ______________________

Koja je država zapadne hemisfere ime dobila po pojmu preuzetom iz latinskog jezika s kojeg bi se mogao prevesti kao “izjednačitelj”?      ______________________

Brazil ima najviše (5) naslova svjetskih prvaka u nogometu, ali najviše nastupa u finalu (8) ima…        ______________________

Tko pokušava pobjeći ako mu prijete Blinky, Inky, Pinky i Clyde?

1. Action Man
  2. He-Man
  3. X-Man
  4. Pac Man