Projekt ”Ruksak pun kulture”

DSC_0020Ovu srijedu 15. studenog u Dvorani sv. Terezije Avilske za sve naše gimnazijalce i profesore održano je zabavno predavanje u okviru projekta ”Ruksak pun kulture”. Predavanje nam je održao glazbenik Tomislav Goluban na temu ”Usna harmonika i korijeni suvremene glazbe”. Taj hvalevrijedan projekt namijenjen je učenicima osnovnih i srednjih škola a pod pokroviteljstvom je Ministarstva. Pratnja gospodina Golubana, kao glavnog predavača, bio je Robert Bašić, gitarist benda Country Strike. Jednako tako, Robert Bašić poznati je izrađivač gitara za poznate hrvatske bendove (npr. Vatra) i pjevače. Tijekom predavanja ovaj nam je duo pokušao objasniti društvene, povijesne i kulturne okolnosti nastanka suvremene glazbe. Od pojave robovlasničkog društva i rada robova na plantažama pamuka u dolini rijeke Mississippi, preko Američkog građanskog rata i velike migracije robova do porasta proizvodnje i potražnje za glazbenim instrumentima. Sve navedeno imalo je veliki utjecaj na razvoj suvremene glazbe: od gospela, delta bluesa, Chigago bluesa i jazza do pojave rock glazbe početkom 50-ih godina prošlog stoljeća. Predavač nam je razlučio tipove glazbe poput gospela koji je izrastao iz crkvene glazbe, a danas je popularan diljem svijeta, potom country glazba koju prepoznajemo u poznatim pjesmama iz western filmova. Upoznao nas je i s aktulanim izvođačima blues i rock glazbe u svijetu, ali i u Hrvatskoj.

DSC_0042Ono što je bilo zanimljivo jest da je Tomislav Goluban tijekom cijelog predavanja koristio usnu, točnije razne vrste usnih harmonika, od minijaturnih veličine usb stika, do ogromnih veličine prosječne ljudske ruke. Cilj usne harmonike bio je upoznati nas sa samim vrstama usne harmonike, ali i pomoću nje detaljnije nas upoznati s glavnim obilježjima glazbe. Što to karakterizira jazz, kakve su teme ritma, improvizacija, načini dobivanja tonova, povijest nastanka i razvoja, tehnike sviranja i slično. Učenicima su također prezentirana i pomagala (rifljača, cajon, kazoo,…) na kojima bi svaki učenik mogao početi svirati uz minimalna ili nikakva financijska ulaganja. Na kraju smo ovaj susret završili milenijskom fotografijom pred zgradom naše gimnazije.