Biskup proveo prve razrede Dijecezanskim muzejom

U petak 31. svibnja 2019. godine požeški biskup Antun Škvorčević se susreo s učenicima prvih razreda Katoličke gimnazije te su zajednički posjetili Dijecezanski muzej u Požegi. Biskup im je protumačio važnost Muzeja koji je po svojoj sakralnoj zbirci svojevrsna memorija života Crkve na prostorima sadašnje Požeške biskupije od 15. stoljeća do danas. Predstavio im je predmete sakralne zbirke među kojima su i značajna djela umjetnika poput Andree Pozzo, isusovačkog slikara koji je uresio rimsku crkvu Al Gesù te su po njezinu uzorku barok proširio diljem Europe.

Prolazeći kroz prizemlje i prvi kat na kojem su izloženi sakralni predmeti, biskup Škvorčević je istaknuo njihovu umjetničku i povijesnu vrijednost. Govoreći najprije o umjetničkoj vrijednosti, kazao je da su umjetnici svojim duhom dohvatili neke dimenzije stvarnosti koje nam u svakodnevnom životu izmiču, te nam svojim djelima pomažu da ne ostanemo na površini nego budemo njihovim dionicima. Povijesna pak vrijednost, napose sakralnih izloženih predmeta, nastavio je biskup, sastoji se u činjenici da su se ljudi tijekom osam stoljeća pred njima molili, uzdizali dušu Bogu, izgrađivali duhovni identitet. »Kad vi mladi ljudi dođete pred te predmete, postajete svjesni kako ste se rodili u prostoru i vremenu koje ima svoj duhovni identitet i kojem vi pripadate«, ustvrdio je biskup. Naglasio je da nas ti predmeti upućuju na evanđeoski sustav vrijednosti, temelj europske uljudbe. Pozvao je gimnazijalce da u toj svijesti pristupaju izloženim predmetima i učvrste se u vlastitom identitetu.

Prvašima je ovo bio prvi posjet važnoj crkvenoj kulturnoj ustanovi u gradu Požegi, koja čuva sakralna djela prikupljena u župama na prostoru današnje Požeške biskupije, a susret je završio zajedničkim fotografiranjem na trgu ispred Muzeja.