Postom, molitvom i odricanjem…

Učenici Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi i Katoličke osnovne škole u  korizmeno vrijeme, vrijeme molitve, pokore i djelotvorne ljubavi i to u Godini Riječi Božje obredom pepeljenja na Čistu srijedu ili Pepelnicu ušli su euharistijskim slavljem u katedrali sv. Terezije Avilske, zaštitnice Požeške biskupije i naše škole. Euharistijsko slavlje predvodio je generalni vikar Josip Krpeljević koji je protumačio kako se korizmeno vrijeme može smatrati svojevrsnom duhovnom karantenom u kojoj nas Crkva želi zaštititi od one duhovne zaraze i bolesti koja se zove zlo i grijeh. Isusova evanđelja, kao lijek i zaštita u našoj ranjenosti zlom, grijehom i smrću, nudi prokušana i djelotvorna sredstva, a to su: molitva, odricanje i dobra djela u korist siromašnih i bolesnih.

Korizma nije vrijeme žalosti, nego novo proljeće života. Ona donosi novu nadu da čovjek postane drugačiji, da u svome životu ispravi ono što ga je do sada mučilo, da postane zdrav, plemenit i dobar. Svećenici posipaju pepeo na glavu ili naprave križić na čelu izgovarajući riječi „Obrati se i vjeruj Evanđelju“ ili „Čovječe, sjeti se da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti“. Znakom pepela Pepelnica nas suočava s ograničenošću našega života. Pepeo je u Starom zavjetu bio simbol pokajanja, a simbolizira i žalovanje zbog naših grijeha. Dobiva se od maslinovih ili palminih grančica blagoslovljenih na Cvjetnicu prethodne godine. Pepeljenje je vidljivi simbol našeg umiranja svjetovnim željama i odluke da živimo u Kristu. Najdublji je smisao korizme u tome da iskusimo Božju blizinu i da postanemo svjesni njegove blizine koja obnavlja. Postiti znači osloboditi se pogrešnih opterećenja u našemu životu, kako bi u nama mogla zasjati Božja stvarnost. Stoga, neka nam je sretan nam put u korizmu!

Pripremila: Martina Grbeš, 2.a

Foto: Karlo Bleizifer, 3.a