Vrijeme istine

U sklopu projekta Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata koji se provodi već nekoliko godina pod nazivom “Vrijeme istine”, umirovljeni bojnik Mario Kalan uz tehničku podršku Marija Bošnjaka, održao je predavanje maturantima Katoličke gimnazije. Nastavno na raniji projekt i temu „Sat o Domovinskom ratu“ koju su učenici mogli poslušati kada su bili 8. razredu, sada su učenici od gosp. Kalana doznali koji su to događaji prethodili Domovinskom ratu, u kakvom je međunarodnom položaju Hrvatska bila početkom 90-ih godina te koje su ključne operacije označile promjenu tijeka rata.

Gosp. Kalan se naročito osvrnuo na područje Požeško-slavonske županije tijekom Domovinskog rata, kao i značaj osnivanja vojarne u rujnu 1991. godine u Požegi te pogibelji jedanaestorice branitelja na Papuku u prosincu 1991. Učenici su mogli čuti koliko je hrvatska vojska u kratkom vremenu uspjela napredovati te su iz prve ruke saznati informacije vezane za zapadnoslavonsko bojište.