Ljetna škola povijesti u Sarajevu

14408915_1241958435845933_58560590_n„Grad koji je nekad bio simbol rata i destrukcije, postao je mjesto gdje različitost više ne predstavlja prijetnju, već je znak bogatstva i mogućnosti. Europski Jeruzalem predstavlja raskrsnicu kultura, nacija i religija, što je status koji zahtijeva gradnju novih mostova, uz istovremeno održavanje i obnavljanje starih.“ Upravo riječi pape Franje najbolje govore o gradu koji smo ove subote posjetili – Sarajevo – raskrsnicu kultura, nacija i religija, grad bogate prošlosti i bogate kulturne ostavštine. Baš tu kulturnu ostavštinu 17. rujna posjetilo je 70-ak učenika svih požeških osnovnih škola te obiju gimnazija povodom dvodnevne Ljetne škole povijesti koju su organizirali Povijesno društvo Požega i Katolička gimnazija u Požegi.

Prvoga dana Ljetne škole povijesti održana su predavanja i radionice u prostorijama KG-a na temu Osmanlija u 14408945_1241958619179248_1693899412_nSlavoniji i šire, njihovom načinu života, prehrane, ratovanja, ali i o njihovoj bogatoj arhitekturi te o predodžbama i predrasudama prema njima. Predavači koji su na zanimljiv način progovorili o ovoj temi bili su Zdenko Samaržija, Vera Ćuže-Abramović, Mihaela Markovac, Josip Katić, Klaudija Gašpar te Kristina Rupert. Drugoga dana posjetili smo Sarajevo, krenuvši iz Požege u ranim jutarnjim satima. Uz ugodnu vožnju i dobru atmosferu u autobusu stigli smo u Sarajevo gdje nas je dočekala naša voditeljica Emina koja nam je na zanimljiv način ispričala zanimljive priče o povijesti i kulturi Sarajeva, njegovim građevinama i stanovnicima. Obišli smo Gazi Husrev-begovu džamiju, Sebilj, Baščaršiju, Franjevački samostan i mnoge druge znamenitosti. Nakon obilaska ovih znamenitosti opustili smo se uz iskušavanje sarajevskih specijaliteta, ispijanje bosanske kave ili kako Sarajlije kažu – kafe, te kupnju tradicionalnih suvenira. Na povratku kući svratili smo na kratak predah u grad Zenicu, a kući smo došli u kasnim večernjim satima obogaćeni mnogim doživljajima, novim iskustvima i poznanstvima.

Foto: Margareta Ferić i Antonio Ciprijan Kljajić