Pjesnici su čuđenje u svijetu

15Blaga svjetlost zvijezda A. B. Šimića naziv je pjesničke večeri održane sinoć u Gradskoj knjižnici Požega. Svojim nastupom ovu pjesničku večer obogatili su SKAD, KRUG i dramska skupina Katoličke gimnazije. SKAD-ovci su kroz vrlo zanimljiv i poseban performans kazivali brojne tekstove A. B. Šimića te su nas upoznali s njegovim životom čitanjem njegova životopisa. Pridružili su im se i učenici dramske skupine također recitirajući Šimićeve pjesme. Ovom prilikom sve su to popratili KRUG-ovci svojim malim umjetničkim djelima.

4Za kraj upitali smo Mariju Lešković, jednu od sudionica u SKAD-ovom performansu, da nam kaže nešto više o svom dojmu ove pjesničke večeri. „Cilj nam je bio približiti publici pjesnika Antuna Branka Šimića. Nešto kreativnosti i dramske umjetnosti olakšalo nam je posao prenošenja emocija na publiku. Sada kada sam slušala njegovu biografiju čula sam neke stvari koje nisam znala o A. B. Šimiću, npr. da je bio učenik A. G. Matoša. Prvotno smo željeli iskazati divljenje A. B. Šimiću jer nije lako slijediti svoj san, a da on to nije učinio, mi nikada ne bismo imali ova njegova djela. Ova djela nisu mala stvar, ona su prekrasne sentencije koje će ljudi čitati još dugo vremena.“

Ove pjesničke večeri ujedno su i završni dio obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 2015. u Gradskoj knjižnici Požega.

Foto: Terezija Nović