Božić u Sičama

Sinoć kad je pao mrak

Došla cura na sokak,

A dragi je pored nje

Pa joj veli čuj mene…

Tako je nekako bilo sinoć s našim novinarima Ivonom i Tomislavom koji su posjetili malo posavsko mjesto Siče zajedno s profesorima vlč. M. Pavelićem i M. Paulićem. Sigurno se pitate „Kakve Siče?“ ili „Otkud baš tamo?“ Kako bi vam barem malo približili to selo reći ćemo vam da su Siče selo blizu Nove Kapele čiji stanovnici još uvijek govore izvornim jezikom svojih predaka, a na razini Hrvatske taj sičanski govor zaštićen je kao nematerijalna kulturna baština. Novinari Nautesa imali su priliku razgovarati s najpoznatijim govornikom toga govora, ali i hodajućom kulturnom i jezičnom institucijom, đedom Stipom Grabrićem.

Kakav je to sičanski govor, zašto se gospodin Stjepan ponosi titulom ‘đed’, kakvu kulturnu baštinu još uvijek čuva ovo mjesto i hoće li ju uspjeti sačuvati…više ćete moći čuti i pogledati u prvoj reportaži Nautesa u ponedjeljak na Božićnoj priredbi učenika Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi.