Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majicaDan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja koji se obilježava posljednje srijede u veljači. Ove godine to je 24. veljače 2016. godine.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj kanadskoj školi. Dječak je došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci, oboljeloj od raka dojke. Zbog toga što je nosio ružičastu majicu, doživio je vrijeđanje i maltretiranje od strane svojih vršnjaka. Međutim, njegova dva prijatelja, došla su na ideju da, bez puno riječi, daju nasilnicima do znanja kako osuđuju takvo ponašanje na način da su obukli ružičastu majicu, a svakim je danom sve više učenika nosilo ružičaste majice kako bi pružili podršku učeniku kojeg su maltretirali. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.