Rušenjem stereotipa do promocije Grada

REPORTAŽA – MARIA FRANJIĆ

Rušenjem stereotipa do promocije Grada

Ne pitaj što tvoj grad može učiniti za tebe, nego pitaj što ti možeš učiniti za njega!

 12063690_1498216167172067_1441727652344861560_n

Ako već sada polako planirate godišnji odmor, zasigurno ćete birati između raznih poznatih odredišta na moru, pa bila to Makarska ili Ligurska rivijera, ili ćete radije u planine, pa bio to divlji Velebit ili obronci Tirola. Neki bi se jednostavno mogli odlučiti za posjet nekom europskom gradu. Klasika. Nažalost, vjerujem da su rijetki koji će kao svoju prvu ili čak drugu destinaciju izabrati Požegu i Požešku dolinu, Vallis Aureu. No, upravo se Požega i njena okolica ne uklapaju u klasične stereotipe o beskrajnoj zlatnoj ravnici. Njeni brežuljci i planine po mnogočemu odudaraju od raznih etiketa koje su joj usput i nemarno prišivene. Ova se brda naprotiv izdižu iz samoga srca Slavonije i, vjerujemo, Zlatna je dolina doista raj za poljoprivrednike, a Zlatna planina ima perspektivu postati raj za turiste.

 

Projekt koji je promocija svih nas

Upravo na ovu ideju da požeški kraj ima za ponuditi nešto više od same uspomene na zlatna rimska vremena ili, recimo, izvrsne čokolade, zajedničkim su promišljanjem, istraživanjima, neizostavnim terenskim radom, prikupljanjem i analizom podataka došli učenici dviju požeških strukovnih škola u svom drugom projektu u zadnje dvije školske godine. Aureus Mons projekt je učenika Tehničke i Obrtničke škole iz Požege izrađen u sklopu natječaja 11412368_1414016608925357_8222995184369117365_n„Promocija strukovnih zanimanja za turizam“ putem kojeg je Ministarstvo turizma sudjelovalo u sufinanciranju troškova izrade projekta s 25.000 kn. Sam projekt namijenjen je promociji aktivnog turizma na području Požege i okolice, a posebno biciklizma, planinarenja i pješačkih tura pomoću svojih web-aplikacija. Učenici koji su pod mentorstvom profesorā Hrvoja Mikolčevića i Bojana Sikirice sudjelovali u ovom projektu jesu Fabijan Blažević, Matej Genadij, Michel Jakić, Jan Jurković, Ivan Kerepčić, Patrik Oroz, Monika Pavić, Demian Pejnović te Luka Šporčić.

 

Planinarima je inspiracija Aureus Mons

Prvi i odlučujući poticaj za ovaj projekt učenici su dobili od svog profesora informatike Hrvoja Mikolčevića, strastvenog planinara, uz kojeg su na planinarenje i biciklizam počeli gledati i doživljavati drugim očima. Projektom 10543629_1488240754836275_2950662336366333449_nAureus Mons željeli su privući što veći broj ljudi sklonih aktivnom turizmu, doprinijeti brendiranju požeške okolice kao izvrsnog centra za sve popularnije „outdoor“ aktivnosti, osvijestiti ljude o povijesti, trenutnom, ali i budućem razvoju grada u kojem žive. Ovi su mladi ljudi svjesni da ako se bolje upozna stvarnost oko nas, moći ćemo bolje razumjeti i cijeniti okruženje u kojem živimo. Stoga su si za cilj postavili što bolje promovirati aktivni turizam kroz svoje autorske video uratke, panorame i fotografije te tako prikazati sav potencijal Požege i Požeštine i dokazati da požeška okolica nije samo Zlatna dolina već i Zlatna planina.

 

Za svaku stazu garantiraju svojim stopama

Edukacija javnosti je proces koji traje i kojem se pristupa na različite načine i različitim medijima. Jedan od ciljeva je informirati javnost o postojećim znamenitostima i pokušati približiti ljudima drugačije načine snalaženja u prirodi, a 11149525_1406555333004818_4101377613533175637_ntime ujedno i promovirati zdrav život. „Iako možda zvuči banalno, cilj nam je da mladi ovoga kraja i svi oni koji dolaze u Požegu malo odu van, da izađu i prošetaju. Činjenica je i da do ovog projekta mi sami nikad nismo prošli te staze o kojima danas govorimo vama. Znali smo i do osam sati planinariti, ali dolaskom na vrh i pogledom na naš kraj iz jedne druge perspektive doživjeli smo nešto što želimo podijeliti sa svima vama.“ rekao nam je Jan Jurković, desna ruka prof. Mikolčevića.

Kroz polja i lugove

11167848_1395251867468498_6802676151484657143_nPatrik Oroz objasnio nam je pak da ako poželite postati članom Aureus Monsa, imate mogućnost korištenja web-aplikacije putem koje vi možete prijaviti rute koje ste savladali. Također, svim je članovima dostupna i rang lista s postignućima ostalih članova jer se svaka prijavljena ruta boduje. Najviše bodova nosi, naravno, najzahtjevnija ruta, a to je Valis Aurea koja u svojih 101 km obilazi cijelu Požešku dolinu. Ruta Jankovac ljubiteljima je biciklizma otprije najatraktivnija, a pješice možete stazom Čarobnog Papuka ili do Roginog kamena. Otkad je projekt zaživio mnogi su prepoznali njegovu vrijednost, obišli rute i javili se pozitivnim reakcijama. Iako se na prvi pogled čini logičnim ime ovoga projekta – Aures Mons – do konačnog naziva prošlo je more ideja, objašnjava nam Matej Genadij, učenik Obrtničke škole. Neki od mogućih naziva bili su i Bipedala, prema planinarskim čizmama odnosno gojzericama, ili Putokazi, ali je na kraju završilo na Aureus Monsu čime su jako zadovoljni.

 

Projekt dviju škola i suradnja dvaju mentora zasigurno je dobitna kombinacija

Pozitivne reakcije bile su i na Danima hrvatskog turizma u Poreču gdje su u listopadu prošle godine upravo projektom Aureus Mons osvojili treće mjesto. Jan Jurković smatra da im je prošlogodišnji zajednički projekt s Obrtničkom školom, Skriveno blago Požege, bio svojevrstan poticaj za ovaj projekt jer su već tada uvidjeli kako 10441026_1498216507172033_4493264483917397891_nstvari funkcioniraju, a i ove godine se nadaju da će biti jednako uspješni. Na kraju je dodao: „Stvarno je bio doživljaj biti tamo među svim tim ministrima, političarima i glumcima i drago nam je svima što nam se trud isplatio.“ Da se suradnja između ovih dviju škola ispostavila uistinu odličnom potvrdio nam je i Matej objašnjavajući kako su radili na principu podjele rada. On je s prijateljima iz tima prikupio i obradio tekstualnu građu u cilju edukacije o povijesnim i turističkim znamenitostima,  putovima i njihovim obilježjima, dok su s druge strane tehničari bili, što i samo ime kaže, tehnička podrška što je podrazumijevalo programiranje, izradu web-stranice i web-aplikacija. Na kraju su projekt prepoznali i prihvatili kao službeni turistički brend i grada i županija. Požeški župan Alojz Tomašević zahvalio im je što su ovim projektom učinili da i Požeška županija postane izvrsna destinacija i ljudima koji ne poznaju Slavoniju. Na koncu, riječi hvale čuli su i od, sada već bivšeg ministra turizma Darka Lorencina, koji je posjetio njihove škole u sklopu projekta Skriveno blago Požege prilikom kojeg je i sam uspješno pronašao svoj geocach na požeškom Trgu Svetog Trojstva.

 

Odmor nam je svima pred vratima

10984490_1395251607468524_245700162509350029_nNa kraju možemo reći da su mnogi profitirali ovim projektom, no nismo sigurni koliko su sami Požežani svjesni da projekt Aureus Mons postoji u njihovu gradu. Učenici nam poručuju da su oni svoj dio posla odradili, a sad „je ostalo na ljudima da sami odluče, da posjete njihovu web-stranicu www.aureusmons.org, da pregledaju njihove aplikacije koje će im možda potaknuti jednu vrstu znatiželje da krenu istraživati svoj ili naš kraj.“ Ostaje nam stoga da se registriramo, da s drugima podijelimo istine o ljepoti našega kraja kako bi i sami doprinijeli razvoju turizma i, naravno, da se uključimo u njihov projekt traženja skrivenog blaga koji je aktivan tijekom cijele godine. I zato kada sljedeći put poželite odmoriti duh, dušu i tijelo ne morate sanjati o Kanarskim otocima ili obroncima Alpi, već taj mir potražite u Zlatnoj dolini ili na Zlatnoj planini.

www.aureusmons.org

Foto: Nautes i FB Aureus Mons