Požega – nova točka na kvizaškoj karti Hrvatske

„U Požeštini postoje izvanredni kvizaši s kojima mi se nije svejedno nadmetati.“ Morana Zibar

Grad dobrih vina od davnina i još bolje čokolade mogao bi, nažalost, i nadamo se da neće, u skoroj budućnosti ostati samo gradom dobrih vina. Zadnjih nekoliko godina širom Hrvatske, a i dalje, promotor slavonske Atene jesu Big Bend Požega, pojedini sportaši i odlikaši, a unazad godinu dana i udruga Kvizoljupci Zlatne doline koji su nova, a pokazalo se i najfrekventnija točka na kvizaškoj karti Hrvatske. Okupljeni s početka oko nekolicine entuzijasta i zaljubljenika u kvizaški tip natjecanja, ponajprije Hrvoja Vlahova i Tomislava Bleiziffera, danas su druženja požeških kvizoljubaca jedno od nezaobilaznih mjesečnih događanja u životu ovoga maloga grada.

DSC_0024Tako je u petak, 17. ožujka u požeškoj Kazališnoj kavani održan devetnaesti po redu pub kviz u autorstvu Tomislava Bleiziffera. Ovo ekipno kvizaško natjecanje u poznavanju općega znanja sastojao se od 60 pitanja ravnomjerno raspoređenih u svim područjima znanja – od sporta i filma do kulture i umjetnosti, od žutog tiska i interneta do znanosti i povijesti, itd. Upravo te večeri nadmetale su se 22 tročlane ekipe. Osim znanja ekipe se zasigurno odlikuju i nadmeću često originalnim imenima kao što su Rokeri s Orljavu, Mučki provokatori, Bitno je sudjelovati, Tri skakača, Bradate agave, Uzmi srednju ponudu ili Maccabi Čamagajevci (iz Čamagajevaca, naravno; op. a).

Povodom 19. požeškog pub kviza, ali i kao najava spektakularnog događaja za Požegu – SOVA-e iliti Spring Open Vallis Aurea, prvog otvorenog prvenstva grada Požege u kvizaškom znanju koje će okupiti kremu hrvatske kviz scene poput Deana Kotige, Morane Zibar ili Krešimira Sučevića Međerala, imali smo priliku razgovarati s gospodinom Hrvojem Vlahovom, jednim od glavnih pokretača ovog jedinstvenog događanja. 

 

13103257_10206175902616602_141555359575068195_nGospodine Vlahov, do sada smo imali priliku dosta saznati o požeškom pub kvizu. Znamo da ste jedan od glavnih pokretača i onih koji rade na tome da požeški pub kviz i dalje dobro živi, ali i napreduje. Zanima nas je li vam danas poznato kako je požeška javnost reagirala na ovaj danas tako popularan i mnogima nezaobilazan društveni događaj?

Smatram da je reagirala i više nego pozitivno, a o tomu govore i same brojke. Naime, otkad  smo pokrenuli ovaj kviz, otprilike prije godinu i pol dana, bilo nas je tridesetak natjecatelja dok nas se danas na mjesečnom pub kvizu, kao i večeras, zna okupiti i sedamdesetak.

Možemo li reći da je pub kviz novi požeški brend ili da će to postati?

Mislim da je to već postao. Ne toliko koliko ga cijenimo mi ovdje u Požegi, nego se danas za našu udrugu zna u cijeloj Hrvatskoj. Naprimjer, kad god netko iz Požege dođe kao natjecatelj u Potjeru, upravo lovci često spominju odličnu kviz scenu u Požegi, dakle, hvale nas. Kao što i sami znate, u tijeku su pripreme za organizaciju SOVA-e, jednog velikog turnira koji će se održati 1. i 2. travnja te ovom prilikom pozivamo sve da kao kibiceri dođu popratiti taj n99b4984e4a04a1489970998a7a6eea4aaš prvi turnir. Upravo to je dokaz da smo već pri samom početku izašli iz okvira Požeško-slavonske županije i da nas prepoznaju i mnogo dalje. U svakom slučaju ovo me čini jako ponosnim i, bez lažne skromnosti, ovo je uistinu dobro što smo pokrenuli, odaziv ljudi je odličan, reakcije sa svih strana su pozitivne. Imamo i facebook grupu Kvizoljupci Zlatne doline koja ima skoro petsto članova i to ne samo iz Hrvatske nego i iz susjednih zemalja.

Imate li kakvu potporu od prvih ljudi grada ili je sve ovo na plećima pojedinaca?

Najveću potporu trebamo zapravo za natjecanja kao što su Spring Open Vallis Aurea koji nam je pred vratima. Postoje pojedinci i neke ustanove koje nam zasad pomažu, no najviše je toga na nama samima.

Gdje je danas požeški pub kviz na nacionalnoj kvizaškoj sceni?

Moje mišljenje je da je naš pub kviz jedan od najkvalitetnijih u Hrvatskoj. I sama činjenica da na naš pub kviz redovito dolaze ekipe iz Nove Gradiške ili Osijeka. Sjesti u auto, voziti se pet sati, odigrati kviz pa se opet vraćati natrag mislim da dosta govori o kvaliteti ovog našeg kviza. A što se tiče broja natjecatelja, mi smo po broju stanovnika i sudionika u kvizu daleko najjača i najmasovnija pub kviz scena u Hrvatskoj.

 Jedan je vaš kvizaš svojedobno izjavio da je u biti kvizaštvo natjecanje u poznavanju beskorisnih podataka. Je li to skroz točno?

DSC_0008To je jedan naš kolega izvukao staru izreku koja govori tipa ono zašto bi vam bilo bitno tko je bio prvi ili posljednji rimski car i sl. Ja se ne slažem s tom izjavom (predrasudom) i mislim da je ona zapravo u suštini ironičnog i šaljivog karaktera. Meni je kviz dosta pomogao, a vjerujem i brojnim drugim kolegama, ne samo da tu budemo među boljima, nego i da naučimo nešto novo. No, sve je to manje važno jer tu smo zapravo prije svega zbog druženja. Mnogi od nas već su bili na TV- kvizovima, neki su osvojili značajnije novčane iznose i mislim da općenito znanje bilo koje vrste, pa i ovo široko opće znanje (koje neki i smatraju beskorisnim), može pomoći u raznim sferama života.

Priča se da se ljudi ovdje ne samo natječu i nešto nauče, već i dobro zabave. No, ima li među grupama rivalstva i bude li ponekad pravih natjecateljskih tenzija?

Rivalstvo sigurno postoji, ali tenzija… U svakom slučaju večeras je devetnaesti pub kviz koji se održava u Požegi i ni u jedom slučaju dosad se nije dogodila ni najmanja tenzija, svađa, neka žustrija diskusija, dakle, sve rješavamo prijateljski jer prvenstveno se sastajemo zbog druženja, puno manje je važno tko će koje mjesto zauzeti.

Večeras se natječe preko 20 ekipa, to je gotovo 70 ljudi. Tko može sudjelovati, postoji li neki kriterij za sudjelovanje?

DSC_0009Sudjelovati zapravo može svatko, nitko nije ograničen ni na jedan način, osim što ne prakticiramo da sudjeluju premlade osobe, recimo ispod 16 godina. Ne toliko zbog godina nego je jednostavno potrebno da barem završe prva dva razreda srednje škole da se bar nešto znanja nakupi, da svima bude interesantno i da svi budu podjednaki. Svatko sam bira s kim će sudjelovati u natjecanju. Danas su prijavljene 22 ekipe, to je ponovno sedamdesetak ljudi. Dolazimo i u situaciju da nam je čak problematično s prostorom, da se moramo malo naguravati. U svakom slučaju, puno je više ekipa nego što smo mi na početku planirali što nas čini izrazito ponosnima.

Vidimo da među vama ozbiljnijim kvizašima ima i mlađih ekipa. Što Vama kao profesoru to govori i može li ovakav tip druženja mladima postati vikend-alternativa?

Ja vjerujem da može. Ovdje redovito po svakom kvizu bude po pet ili šest ekipa koje imaju ispod osamnaest godina, uglavnom maturanti i treći razredi srednjih škola, ali i brucoši. Mislim da je to mladima dobar izvor zanimacije i meni je izrazito drago što se mladi uključuju. Često su prvo započinjali kao dio publike pa se i sami okušali, a sad već postoje i mladi koji su ozbiljnija konkurencija starijim i ozbiljnijim kvizašima. Oni nerijetko zauzmu mjesto u sredini tablice što je za tu dob i iskustvo odličan rezultat.

Postoji li trema kod vas već ozbiljnijih kvizaša i ima li ona utjecaj na završni rezultat?

Vjerovatno ima treme i zasigurno je izraženija kod ljudi koji su prvi puta na ovakovom tipu događanja, ali ta trema se jednostavno najbolje može riješiti samim sudjelovanjem, ne postoji drugi način. Jednostavno se baciti u vatru i vidjeti kakvi ste.

Pred vama je SOVA, prvi Spring Open Vallis Aurea. Što to znači za Požegu? Što i koga očekujete 1. i  2. travnja i je li sve spremno?

40480Mislim da ovo znači za Požegu, opet bez lažne skromnosti, jako puno. Očekujemo dolazak svih lovaca iz Potjere i mnogih drugih ponajboljih hrvatskih kvizaša. Očekujemo zaista jak turnir i mislim da je to za Požegu vrlo dobra stvar, ne samo u smislu kvizaštva nego i usmislu promocije našeg grda i naše županije. Ovakve se stvari obično spremaju do zadnjeg trenutka jer ovakav tip natjecanja se ne viđa često. Vjerujem da će biti jako kvalitetno i mi ćemo se potruditi da svojim domaćinstvom i kvalitetom pitanja napravimo tako da i gosti budu i više nego zadovoljni, a, kao što rekoh, očekujemo ponajbolje hrvatske kvizaše. Očekujemo ljude iz Zadra, Vinkovaca, Osijeka i ljude iz dvije susjedne zemlje, no to nije još sto posto sigurno.

 

Riječ-dvije od dva-tri kvizaša

Monika i Zlatne harpije

Da ovakav tip događanja nije samo za starije dokazala nam je jedna srednjoškolka, Monika.

DSC_0011Monika je gimnazijalka koja se već šesti put natječe zajedno s još dvije srednjoškolke u ekipi Zlatne harpije. „Ideja za ime došla je od serije Igra prijestolja. Tamo je bila jedna grupa koja se također zvala Harpije pa smo mi na to još dodali Zlatne.“ objasnila nam je Monika. Na pitanje prate li neke druge kvizove i pripremaju li se za požeški pub kviz, odgovara da neke posebne pripreme ne postoje, a da zbog premalo slobodnog vremena uspije pogledati tek neki TV-kviz. U ekipi Zlatne harpije Monika je zadužena za znanje iz povijesti i pop-kulture, dok joj, kaže, ne leži geografija i definitivno ne pitanja s brojevima.

Kao što smo i pretpostavili, djevojkama su ovakva natjecanja uz druženje prvenstveno radi dobre zabave. Upravo je njihov primjer i svjedočanstvo, kao što smo i pretpostavljali, dokaz da ovakav tip druženja može postati vikend-alternativa mladima. Za kraj smo ju zamolili da komentira požeški pub kviz. „Mislim da je ovaj kviz vrlo kvalitetan i da je vrlo korisno što se organizira ovakav tip natjecanja u znanju koje bi nama, osobito mladima, moglo koristiti u budućnosti.“

Ivor i Bradate agave

DSC_0014Razgovarali smo i s Ivorom koji se zajedno s prijateljima Lukom i Stjepanom natječe u ekipi Bradate agave. I njima je ideja bila smisliti neko originalno ime pa su si, budući da su sva trojica bradati, dali upravo to ime. „To je jednostavno tako nelogično i blesavo i baš nam se zato svidjelo.“ pojasnio je Ivor. Za razliku od ipak nešto mlađe Monike, Ivor, profesor povijesti, dosta više prati kvizove, pogotovo dok je studirao u Zagrebu. Sam kaže da je sav u kvizovima no dosada nije sudjelovao niti u jednom TV-kvizu, a trenutno skuplja hrabrost za Potjeru. Budući da je završio povijest, povijest mu je jača strana, a kao humanist ne voli prirodnoslovne stvari i sport.

Dario i Bitno je sudjelovati

DSC_0015Za kraj smo razgovarali s najstarijim od ovih naših troje kvizaša, Dariom, koji se natječe u ekipi Bitno je sudjelovati. On je sa svojim prijateljima kvizoljupcima od samoga početka uz Vlahova i Bleiziffera, ali i jedan od najaktivnijih kvizaša u facebook grupi Kvizoljupci Zlatne doline. Ime njegove ekipe poznata je fraza tako karakteristična upravo za kvizaško natjecanje. Oni su već iskusna ekipa koja se natječe isključivo radi dobrog druženja i iznimno su sretni što je pub kviz u Požegi zaživio ovakvim intenzitetom. Dario, koji je, kako kaže, najjači u sportu i geografiji, a ne preferira nove računalne igrice ili mitologiju, također nije nastupao u novijim kvizovima. Sudjeluje na požeškim pub kvizovima prije svega kako bi naučio nešto novo, provjerio svoje znanje, ali i kvalitetno proveo slobodno vrijeme. „Ovaj kviz je definitivno dobra stvar za naš grad, ali i za sve nas koji sudjelujemo.“ zaključio je Dario.

 

Dođite na SOVA-u i kibicirajte do mile volje

13335782_10206417423134464_364593949234844919_nKoliko bi gradu Požegi trebala značiti ovakva druženja koja se za sada odvijaju u požeškoj Kazališnoj kavani pokazuje i izjava Morane Zibar, lovkinje u kvizu Potjera, koja je rekla da joj nije svejedno kada netko od kandidata dolazi iz Požeštine jer tamo ”obitavaju” izvanredni kvizaši u kojima zasigurno postoji velik potencijal i mogućnost još većeg napretka. Nadamo se da će ovaj razgovor s požeškim kvizašima motivirati neke od vas za posjet idućem pub kvizu ili, još bolje, SOVA-i, gdje ćete možda najprije nastupiti kao kibiceri (promatrači), a onda jednom i kao natjecatelji. Organizatorima SOVA-e želimo puno uspjeha u nadi da će ovaj događaj postati i ostati nova točka na hrvatskoj kvizaškoj sceni. I završimo još jednom prigodnom – Dobro je laštiti mozak trenjem uz druge mozgove (Michel de Montaigne).