Deseti SHKM u Vukovaru

“Krist, nada naša!”

18217611_1529143933794047_1650820280_nOvih dana sve nam je u znaku broja deset. Prije nekoliko dana svečanom smo Akademijom započeli proslavu desete obljetnice naše škole, a ovaj vikend su se neki mladi iz naše škole, ali i cijele Hrvatske i šire, okupili na desetom po redu Susretu hrvatske katoličke mladeži. Prvi takav susret održan je u Splitu 1996. godine, a ove godine se to održalo u Vukovaru, gradu heroju i heroja. Geslo ovogodišnjeg susreta bilo je “Krist, nada naša”, a prijavljenih je bilo više od 29 tisuća mladih. Iako se ovaj susret zove Susret hrvatske katoličke mladeži na njemu nisu sudjelovali samo mladi iz Hrvatske, već i mladi Hrvati iz susjedne Bosne i Hercegovine, ali i Austrije i Njemačke.

Privremeni dom u Ivankovu

18197846_1527439577297816_269028456_nKrenuli smo u subotu 29. travnja te smo brzo stigli u Ivankovo, selo pokraj Vinkovaca u kojem smo bili smješteni. Ivankovo je jedno od većih sela na prostoru Slavonije u kojem živi čak šest tisuća ljudi. Obitelji su nas velikodušno primile i pripremile nam objed nakon kojeg smo išli na svetu misu u Župu sv. Ivana Krstitelja u Ivankovu. Tu prvu večer završili smo koncertom grupe Emanuel u Vinkovcima, dok smo sutradan morali poraniti kako bismo na vrijeme stigli u Vukovar.

Memorijalno groblje, Dvorac Eltz, Vukovar…

Nedjelju smo započeli molitvom na vukovarskom groblju koju je predvodio msgr. Mijo Gorski nakon čega smo u koloni krenuli prema dvorcu Eltz, mjestu održavanja središnjeg euharistijskog slavlja koje je predvodio mons. Đuro 18217551_1529144090460698_392747698_nHranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit. Nakon toga imali smo slobodno vrijeme te mogućnost obilaska grada autobusima. U osamnaest sati svi smo se ponovno okupili na koncertu Alana Hržice, Ivane Husar Mlinac, Marije Husar Rimac, grupe Božja pobjeda i grupe Opća opasnost, a gost iznenađenja je bio pjevač Miroslav Škoro. Nakon koncerta krenuli smo svojim kućama kamo smo se vratili u kasnim večernjim satima. Nakon zajedničkog središnjeg misnog slavlja saznali smo da će sljedeći susreta hrvatske katoličke mladeži biti 2020., a predsjednik HBK, mons. Želimir Puljić, objavio je da će on biti u Zagrebu. Ovakva vrsta druženja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim jer samo ovdje možete vidjeti toliki broj mladih koji slave Krista svim srcem te čeznu za nečim boljim i višim.

„Ovaj susret je imao važan značaj i za mene, ali i za Vukovar jer se vidjelo da rana koja je nastala prije 26 godina cijeli kroz zajedništvo 30 000 mladih iz svih krajeva Lijepe Naše, ali i susjedne Bosne i Hercegovine i HKM iz Berlina, Münchena i ostalih njemačkih gradova.“

Antonio Ciprijan Kljajić