Dijecezanskim muzejom maturante proveo biskup Antun

DSC_1424Dan uoči obilježavanja desete godišnjice Katoličke gimnazije, maturanti ove škole susreli su se 24. travnja s biskupom Antunom i zajednički posjetili Dijecezanski muzej i Riznicu Katedrale u Požegi. Biskup im je protumačio važnost Muzeja koji je po svojoj sakralnoj zbirci svojevrsna memorija života Crkve na prostorima sadašnje Požeške biskupije od 15. stoljeća do danas. Predstavio im je predmete sakralne zbirke među kojima su i značajna djela umjetnika poput Andree Pozzo, isusovačkog slikara koji je uresio rimsku crkvu Al Gesù te su po njezinu uzorku barok proširio diljem Europe.

Upoznao ih je s izloženom zbirkom moderne i suvremene hrvatske umjetnosti, među kojima je više djela umjetnika Ive Dulčića. Naglasio je kako izloženi predmeti imaju umjetničku i povijesnu vrijednost. Govoreći najprije o DSC_1440umjetničkoj vrijednosti, kazao je da su umjetnici svojim duhom dohvatili neke dimenzije stvarnosti koje nam u svakodnevnom životu izmiču, te nam svojim djelima pomažu da ne ostanemo na površini nego budemo njihovim dionicima. Povijesna pak vrijednost, napose sakralnih izloženih predmeta, nastavio je biskup, sastoji se u činjenici da su se ljudi tijekom osam stoljeća pred njima molili, uzdizali dušu Bogu, izgrađivali duhovni identitet. »Kad vi mladi ljudi dođete pred te predmete, postajete svjesni kako ste se rodili u prostoru i vremenu koje ima svoj duhovni identitet i kojem vi pripadate«, ustvrdio je biskup. Naglasio je da nas ti predmeti upućuju na evanđeoski sustav vrijednosti, temelj europske uljudbe. Pozvao je maturante da u toj svijesti pristupaju izloženim predmetima i učvrste se u vlastitom identitetu.

Maturantima je ovo bio prvi posjet važnoj crkvenoj kulturnoj ustanovi u gradu Požegi, koja čuva sakralna djela prikupljena u župama na prostoru današnje Požeške biskupije. Biskup Antun, proveo je učenike kroz tri razine izložbenog prostora Muzeja i Riznicu Katedrale, ukratko im predstavivši najvrjednije eksponate i one koje su povezane sa zanimljivim povijenim činjenicama. Susret je završio zajedničkom fotografijom ispred Muzeja uz najavu skorašnjega ponovnog susreta na zahvalnom hodočašću maturanata u Voćinu.

Preuzeto sa stranice Požeške biskupije