Nova Kristova vojska – katolički skauti

ZAJEDNICE MLADIH

Nova Kristova vojska – katolički skauti

„Kroz katoličke skaute dajemo radostan pogled na svijet, dajemo mladima nadu i vjeru da ćemo prilikom našeg odlaska u vječnost ostaviti našu domovinu i svijet malo boljim mjestom nego što smo ih sami zatekli.“ Ana Đaković

DSC_3688„Svaki vjernik ima uza se anđela kao čuvara i pastira da ga vodi u život.“ rekao je sv. Bazilije. Tako su vjernici župe Stražeman u subotu 29. rujna proslavili blagdan sv. Mihaela arkanđela koji je zaštitnik te župe. No, to nije bilo neka uobičajena proslava župskoga zaštitnika, već proslava tijekom koje je župa postala bogatija za nove katoličke skaute te župe – zajednicu mladih novijega vijeka koja se Hrvatskom počela širiti u zadnjih nekoliko godina. Svetu misu tako je predvodio predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda dr. sc. Ivica Pažin, a domaći župnik župe Stražeman, vlč. Robert Mokri, po završetku misnoga slavlja pozvao je katoličke skaute da prisegnu na vjernost Bogu i domovini.

DSC_3707Poželjeli smo doznati više o katoličkim skautima pa smo razgovarali s Anom Đaković, bivšom učenicom naše škole, koja je skaute i pokrenula u župi Stražeman.

Što su katolički skauti?

„Katolički skauti su organizacija koja nudi djeci, mladima, odraslima i obiteljima cjeloživotne programe koji im pomažu u sazrijevanju, odgovornosti, svladavanju životnih teškoća, ostvarivanju vlastitih talenata, kvalitetnih prijateljstava te rasta u vjeri. Mi katolički skauti želimo biti prava Kristova vojska.“

Kako ste došli na ideju osnovati skaute u župi Stražeman?

„Katoličke skaute u župi Stražeman sasvim sam slučajno odlučila pokrenuti. Za vrijeme moga studiranja u Đakovu, u razgovoru s prijateljima, čula sam za kampiranje na pustom otoku Zmajanu, DSC_3701vjeroučitelja Marina Miletića koji to vodi te sam odlučila sve to malo istražiti.  Volim izazove, prirodu, zajedništvo, planinarenje te kada sam vidjela program odlučila sam im se priključiti i vidjeti kako to sve funkcionira. Nakon toga sam došla na ideju da bi bilo prekrasno da i mi imamo skaute u župi. Naš tada novi župnik Robert Mokri, koji je još davno prije htio pokrenuti skaute, podržao me i zahvaljujući njemu sada smo ovdje gdje jesmo i planiramo rasti dalje i graditi svoje zajedništvo.“

U našoj biskupiji postoje puno starije zajednice mladih poput križara ili frame. Što znači biti katolički skaut?

„Odrastajući u duhu skauta, djeca i mladi se zabavljaju, uživaju u akcijama, upoznavaju sebe, suočavaju se sa svojim manama, trude ih se svladati, uviđaju svoje talente, prihvaćaju sebe, stječu nove prijatelje. Kroz katoličke skaute dajemo radostan DSC_3759pogled na svijet, dajemo mladima nadu i vjeru da ćemo prilikom našeg odlaska u vječnost ostaviti našu domovinu i svijet malo boljim mjestom nego što smo ih sami zatekli. Skaut se uči požrtvovnosti, sebedarju, zajedno učimo, slušamo, dijelimo, svakodnevno se trudimo činiti dobro. Biti katolički skaut je predivno, ali i zahtjevno jer je to način života. Ono što nas obilježava je katolički identitet, ljubav prema domovini, snažna duhovnost, povezanost s biskupima, redoviti sakramentalni život, zdrav život te redoviti život u prirodi.“

Danas smo ne sami mi, već i cijela župna zajednica prisustvovali vašim obećanjima. Što bi obećanja trebala značiti jednom skautu?

„Mi katolički skauti svojim obećanjem obećajemo da ćemo poštovati Božje zakone i ljubiti svoju Katoličku crkvu te da ćemo ispunjavati zakone skauta i svaki dan učiniti neko dobro. Isto tako obećali smo da ćemo ljubiti, voljeti i poštovati svoju domovinu.“

Koliko je skauta danas imalo svoju prisegu?

Zaštitnik skauta Požeške biskupije, ali i naše župe je sv. Mihael Arkanđel DSC_3789te je za našu župu to veliki dan i događaj, a isto tako i za cijelu biskupiju. Ove godine obećanja iz župe Stražeman dalo je 30 skauta, ali se nadamo da će nam se i drugi pridružiti te da će nas sljedeće godine biti u još većem broju jer zajedničkim snagama možemo puno toga.

Primijetili smo da su vam podršku došli dati i skauti iz drugih zajednica. Odakle su sve skauti koji su danas ovdje?

„Paralelno smo ovih dana organizirali i kamp za studente te smo na svojim obećanjima imali i skaute iz Riječke, Zagrebačke, Varaždinske i Đakovačko-osječke nadbiskupije. Oni su došli u petak kada smo imali zajedničko klanjanje, nagovor, planinarenje Papukom te uz logorsku vatru, zajedničke igre, pjesmu sklopili smo nova prijateljstva i gradili svoje zajedništvo. U nedjelju smo se rastali te zahvaljujemo Bogu na ovim predivnim danim i svemu onome što nam je darovao te se nadamo da će ovakvih susreta biti još jako puno te da će nam se i drugi mladi iz naše Požeške biskupije priključiti.“

Razgovarali smo i s Matejom koji je na obećanja došao čak iz Rijeke. Saznali smo da skauti i nisu tako mlada zajednica već da postoje skoro 16 godina. Što nam je još rekao Matej pročitajte u nastavku reportaže.

„Skauti su u Hrvatskoj osnovani 2002. g. Marin Miletić je u Osnovnoj školi Srdoči pokrenuo katoličke skaute i od onda smo se proširili u 9 biskupija po Hrvatskoj. Svakim danom sve više rastemo i sve nas više ima. Skauti su osnovani početkom 20. st. od strane jednog britanskog generala RDSC_3822oberta Badena-Powela koji je mislio tu vojničku disciplinu i stegu nekako prenijeti u civilno društvo tako da bi mladi naraštaji bili disciplinirani i vjerni Bogu, Crkvi i domovini. To mi i danas pokušavamo nasljedovati u Hrvatskoj. Obećanja su najsvečaniji događaj u godišnjem životu skauta. Tada obnavljamo naše zavjete da ćemo biti vjerni Bogu, Crkvi i domovini, da ćemo svaki dan učiniti nešto dobro te da ćemo svaki dan upoznavati, voljeti i čuvati svoju domovinu. To je ono što bi nam svakog dana trebalo biti na pameti. Zavjetujemo se da ćemo ispunjavati te zadaće, ali i svjedočimo da smo to činili cijele godine. Ja sam u skautima već 10 godina, krenuo sam u župi sv. Mateja na Viškovu u okolici Rijeke. Sada sam u odredu sv. Mihaela Riječke nadbiskupije. U Rijeci ima oko 200 skauta, a taj broj se samo povećava.“

Ove nas činjenice, a još više brojke ne mogu ostaviti ravnodušnima. Kakva je to zajednica koja se tako brzo širi i još brže raste. Saznali smo da to nije zajednica samo za mlade već da svojim projektima i druženjima žele povezati cijelu zajednicu – od najmlađih do najstarijih kako, na kraju, društvo i funkcionira. Ono što je neprocjenjivo jest da su to mladi ljudi koji su svjesni da nema života bez suživota Crkve i domovine, čovjeka i prirode. Geslo svih katoličkih skauta u svijetu je – budi spreman. Budite, stoga, i vi spremni nasljedovati Krista i napredovati u svojoj vjeri, a ako ste ju spremni živjeti i svaki dan učiniti nešto dobro, pridružite se nekoj od zajednica katoličkih skauta.

Reportažu su u cijelosti ostvarili: Lucija Morvaj, Leonarda Zelenika, Magdalena Černušak, Karlo Bleiziffer i domaćin u Stražemanu Katarina Baltić.

Srdačne zahvale kako Ani Đaković na pozivu tako i domaćem župniku, a bivšem ravnatelju KG-a vlč. Robertu Mokrom.