Holywin ili Helloween, ti odlučuješ!

45068895_2195254130493645_1470197232752918528_nNoć vještica ili Halloween je noć uoči Svih svetih, točnije 31. listopad. Halloween je zapravo skraćenica od All Hallows’ Eve. Slavi se u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Puerto Ricou, Australiji te Novom Zelandu. Većina katolika smatra Noć vještica poganskim običajem koji se suprotstavlja katoličkom blagdanu Svih svetih. Temelj nastanka Noći vještica keltski su poganski obredi u slavu žetve. Danas se Halloween slavi kao zabavni festival maskiranja u mitološke likove poput vještica, duhova, vampira, goblina ili zombija. Taj toliko poznati Halloween nije Halloween bez bundeva, paukovih mreža, kostura te gledanja horor filmova čija je svrha zastrašivanje jer se u prošlosti zastrašivanjem tjerala smrt uoči dana Svih svetih. Velika zasluga za proširenje proslave Noći vještica pripada redatelju Johnu Carpenteru koji je snimio istoimeni horor (All Hallows’ Eve) na temu Noći vještica.

I dok su se neki mladi zabavljali na Helloween zabavama, požeški su križari i ove godine u crkvi sv. Leopolda Mandića održali Holywin pod geslom Svetost pobjeđuje. Nakon svete mise koja je započela u 20.00 sati, predvodnik misnog slavlja, vlč. Tomislav Sanić održao je kratko razmišljanje na temu „Holywin ili 45087130_2197632753589116_3870913453900169216_nHellowen, ti odlučuješ!“  U svome razmišljanju stavio je naglasak na misao iz Ivanove poslanicu: „Tko ne ljubi brata kojeg vidi, Boga kojeg ne vidi ne može ljubiti.“ Nakon njegova promišljanja križari su izveli igrokaz kojim su nastojali potaknuti naše mlade na prihvaćanje svih ljudi. Nakon igrokaza uslijedilo je klanjanje prilikom kojeg su vjernici mogli predati svoje srce Gospodinu. Na kraju su župski volonteri i križari priredili druženje na kojem se iz (trijezne op. ur.) radosti okupljenih zbog nadolazećeg blagdana moglo zaključiti da svetost ipak pobjeđuje.

Tekst: Žana Jularić i Magdalena Černušak