Blagoslovno slavlje u požeškim katoličkim školama

DSC_3948Na početku drugog polugodišta, 14. siječnja u sportskoj dvorani Odgojno-obrazovnog centra u Požegi biskup Antun Škvorčević predvodio je slavlje božićnog blagoslova. Pozdravljajući okupljene djelatnike i učenike Katoličke gimnazije i Katoličke osnovne škole u Požegi predvođene Ivicom Žuljevićem, predstojnikom Ureda za katoličke škole, Ivanom Bedeničićem, ravnateljem Katoličke gimnazije, i Franom Barišićem ravnateljem Katoličke osnovne škole, biskup im je zaželio da ih Bog u novom polugodištu i u novoj građanskoj godini prati na njihovu osobnom, i zajedničkom školskom putu.

 

Potom je naviješten ulomak iz Lukina evanđelja na koji se osvrnuo biskup u prigodnoj homiliji rekavši: „Kada netko ide graditi kuću onda traži da mu dobar projektant napravi plan gradnje. Po tome planu se točno postavlja temelj i gradi sve do krova. Ako je sve u skladu s arhitektovim projektom ima nade da će sve biti čvrsto i dobro. Osobito je važna Isusova riječ da treba promisliti unaprijed imamo li s čime izgraditi.“

Ovu je misao mons. Škvorčević zaključio provokativnim pitanjem: „Što koristi dobar projekt ako nemamo čime graditi?“ i nastavio: „Draga djeco i mladi, mi smo projekt Božji. Niste vi svoj vlastiti projekt i vlastita zamisao. Svi smo Božja zamisao. Ako želimo da uspije Božji projekt trebamo vidjeti s čime se gradi taj projekt. Jeste li počeli izgrađivati svoj život? Neki ste tek u prvim razredima osnovne, a neki ste već u srednjoj školi. Slažete određene slojeve svoga postojanja i ziđete zdanje svoga života. Je li to što radite s projektom onako kako vas je projektant zamislio, ili pokušavate nešto sami? Valja uvijek vratiti se izvornom projektu o nama, Božjem projektu i onda nastojati u skladu s njime izgrađivati svoj život. Na početku ove nove godine jako je važno napraviti taj korak, da ja odlučim kao mladi čovjek kako želim izgrađivati svoj život. Nitko od nas nije dovršena gradnje, nitko od nas nije dovoljno čovjek.“

DSC_3957Na kraju kratkoga promišljanja pozvao je nazočne da se na početku ove građanske godine i drugoga polugodišta uključe u Božju moć kojoj je ime Duh Sveti – Duh ljubavi. „Kada Božja ljubav gradi u nama to je čvrstina najveća“, kazao je biskup i zaključio: „Zamolimo Boga da nam pomogne kako ne bismo bili uzaludni ili loši graditelji, nego dobri graditelji, uvijek s Bogom.“

Potom je uslijedila molitva uz škropljenje nazočnih učenika i djelatnika blagoslovljenom vodom, a na samome kraju biskup Škvorčević je svima zaželio uspješnu novu godinu i školsko drugo polugodište te im poručio da grade s Bogom u radosti i poteškoćama jer tko s Bogom gradi uvijek je pobjednik.