Dan ružičastih majica

Dana 27. veljače 2019. godine obilježen je DAN RUŽIČASTIH MAJICA, točnije obilježen je Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. U obilježavanju su sudjelovali učenici Katoličke osnovne škole i Katoličke gimnazije s pravom javnosti te 53264642_2373721242646932_5118946137398575104_ndjelatnici ustanove. Obukavši majice ružičaste boje učenici i profesori izrazili su podršku protiv vršnjačkog nasilja koje se svakodnevno događa na razne načine. Dan ružičastih majica ili Pink Shirt Day obilježava se u svijetu već dugi niz godina, a sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja bio je dječak koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici u znak podrške liječenju teško bolesne majke.  Ružičaste majice, koje su s dječakom nosile njegove školske kolege, postale su prepoznatljiv simbol protiv vršnjačkog nasilja. Pink Shirt Day obilježava se na različite datume u svijetu, no u Hrvatskoj obilježio se već drugu godinu za redom zadnje srijede u veljači. Nositelj cijele ideje u Hrvatskoj je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova. Centar za edukaciju i prevenciju nasilja prvi je centar u Republici Hrvatskoj osnovan 2007. godine kojem je cilj sprječavanje vršnjačkog i elektroničkog nasilja. Nasilje u raznim oblicima dio je naše svakodnevnice, iz tog razloga ovakvi programi i akcije su potrebni kako bi novi naraštaji rasli u spoznaji da nasilje nije rješenje nikakvih problema te da upotreba nasilja nije nikome pomogla.

Tekst: Žana Jularić

Foto: Marijan Pavelić