Državna smotra LiDraNo 2019.

Razgovarale: Katarina Baltić i Magdalena Černušak

Državna smotra LiDraNo i ove godine održala se u Šibeniku u hotelskom kompleksu Solaris gdje su se pozvani iz svih dijelova Hrvatske družili i jedni drugima predstavili u tri dana. I ove godine naša je škola imala svoje predstavnike u čak tri izraza – dramskom pojedinačnom, dramskom skupnom i radijskoj emisiji. Zanimali su nas dojmovi koji koje su s nama podijelili mentori i predstavnici učenika.

„Dramska se družina ove godine na državnom LiDraNu predstavljala monologom Filipa Kovačića te skupnim scenskim izričajem kojemu smo dali naziv Poštovani. Za smotru smo se pripremali četiri mjeseca. Stručno povjerenstvo naša je oba izričaja pohvalilo, iznijelo svoje mišljenje i komentare. Filipu su rekli kako se vidi napredak i kako je bio puno bolji u odnosu na županijsku razinu, a za scenski izričaj posebno su pohvalili dobro osmišljenu igru sa stolicama gdje smo mi na zanimljiv i drugačiji način htjeli prikazati svakodnevne radnje i aktivnosti vezane uz pripreme za državnu maturu.“ rekla nam je prof. Marijana Ćorluka te je dodala: „Organizacija je već nekoliko godina za redom u Šibeniku, ostala je na istoj razini te je vrlo korektna. Samom smotrom sam zadovoljna i nadam se da će se idućih godina možda malo više potruditi oko okruglih stolova kako bi učenici mogli saznati što više povratnih informacija o njihovom radu.“

Prof. Pavelić se osvrnuo na predstavljanje njihove radijske emisije Clickbait na drugoj za redom državnoj smotri LiDraNo: „Ove, kao i prošle godine, našu školu na LiDraNu predstavljali smo radijskom emisijom. Organizacijom i radom povjerenstva jako sam zadovoljan. Članovi povjerenstva bili su stručne osobe, a jedna od članova povjerenstva bila ja gospođa Lada s Hrvatskog radija. Mnogi misle da smo ondje samo uživali, a ne znaju da smo imali okrugle stolove koji su trajali šest sati, ondje nam je povjerenstvo dalo puno dobrih savjeta i sugestija, pohvala i kritika. Ono na što smo ponosni je to da je iz cijele Hrvatske predloženo samo trideset radijskih emisija, a na završnu smotru pozvano je samo osam među kojima je i naša radijska emisija, a koju su predstavili Lea Majski i Antonio Bebek. Od tih osam emisija, gotovo jednoglasno, ostali učenici izabrali su da naša emisija bude predstavnica na svečanom zatvaranju smotre što je ustvari velika čast za našu školu i za naše učenike.”

Antonio Bebek, učenik 2.a razreda, predstavljao je školu i u skupnom dramskom izrazu i već spomenutoj radijskoj emisiji. Pitali smo ga za njegove dojmove.

“Naizgled vrlo dosadna, ali zapravo vrlo intrigirajuća, zabavna i bogato informativna radio emisija upravo je ona koju smo snimili Lea i ja zajedno s našim profesorom Pavelićem. Tema emisije su clickbaitovi, a o čemu se tu radi, najbolje je da poslušate sami. Šalu na stranu. Clickbaitovi su zapravo senzacionalistički naslovi koji svakim danom sve više i više narušavaju kvalitetno novinarstvo, a ujedno i zatupljuju ljude svojim nekvalitetnim sadržajem. Budući da u školi imamo televizijsku sekciju, odlučili smo se pozabaviti i radijskim izričajem te se na kraju ispostavilo kao odlična ideja. Od sveukupno 30 radijskih emisija koje su bile predložene za državnu smotru Lidrano, samo 8 ih je izabrano kao najbolje emisije među kojima je i naša. Kada smo predstavili našu radio emisiju državnim izbornicima i ostalim učenicima koji su bili prisutni, svi su imali samo riječi hvale i jako dobre kritike. Budući da to nije bilo natjecanje, već državna smotra, nije bilo pobjednika među učenicima, nego su ostali učenici koji su sudjelovali u ovom izrazu izabrali po njima najbolju radio emisiju koja će biti predstavljena na završnoj svečanosti zatvaranja LiDraNa pa je tako naša radio emisija izabrana kao ona koja će predstavljat radio emisije na samom zatvaranju. U Šibeniku je bila jedna predivna atmosfera među učenicima, a tako i među mentorima koji su s nama bili cijelo vrijeme. Objektivno gledano, mislim da smo dobili i više nego što smo zaslužili jer smo bili počašćeni luksuznim hotelom, odličnom hranom i super sadržajem koji nam je bio ponuđen. Stekli smo neka nova prijateljstva, upoznali smo mnogo ljudi i, najvažnije, stekli neka nova iskustva koja će nam sigurno pomoći u daljnjem radu i osobnom stvaralaštvu. Sigurno ću se i iduće godine okušati u dramskom izričaju, ali u nekom novom smjeru. Sve u svemu, želio bih se prvenstveno zahvaliti Lei i profesoru Paveliću za predivno provedeno vrijeme.”

Matea Pauković je maturantica kojoj je ovaj poziv i odlazak na državnu smotru svojevrsna nagrada za sav njen angažman kako u školi, tako i u dramskoj družini. „Moji dojmovi o ovogodišnjem Lidranu vrlo su pozitivni. Na samom otvaranju jedna je srednjoškolka, također sudionica smotre, otpjevala i odsvirala dvije pjesme i stvorila posebnu atmosferu veselja i zajedništva što se i očitovalo u spontanom paljenju bljeskalica i upaljača. Bilo je odličnih nastupa i po pitanju grupnih scenskih nastupa, ali i po pitanju pojedinačnih. Svi su bili uživljeni u lik koji prikazuju, a i paleta samih tekstova i problema koji su tematizirani bila je široka, što su uostalom i sami izbornici komentirali. Od nastupa koje sam odgledala izdvojila bih skupne scenske nastupe II. Gimnazije iz Osijeka i II. Gimnazije iz Zagreba, a od pojedinačnih nastup Lava Novosela, Arne Grabar i Jana Milovića. Nažalost, neki članovi naše dramske družine vodili su muku s prehladom, ali i temperaturom, no mislim da nas je to još više zbližilo i ujedinilo. Osobno sam jako uživala u našem nastupu i smatram da smo imali jaku emociju što mi je izuzetno drago, a sitne tehničke pogreške koje su se dogodile brzo smo zaboravili. Članovi povjerenstva su nas pohvalili da smo kreativno osmislili rekvizite i njihovo korištenje, a dobili smo i brojne pohvale od mentora drugih srednjih škola da nam je predstava na profesionalnoj razini. Pored odličnih nastupa, druženja, obilaženja Šibenika, hotela Ivan kojem smo se svi divili, upoznali smo i druge srednjoškolce te se s njima sprijateljili. U globalu, ovogodišnje Lidrano je bilo jedno jako lijepo iskustvo i za nas maturante odličan pozdrav većim dramskim nastupima, barem za srednjoškolsko obrazovanje.“

Najskromniji u svom komentaru bio je naš solo glumac Filip Kovačić koji je kratko i jasno zaključio: „Ovogodišnji Lidrano bio je skup oko 200 srednjoškolaca koji ne mogu međusobno biti različitiji, ali se sijeku u jednoj točki, a to je gluma, valjda. Definitivno jedan od boljih osobnih doživljaja u visokoklasnom hotelu uz ekipu koju najvjerojatnije neću nikad zaboraviti.“