Megakoncert “Progledaj srcem”

Najveći koncert suvremene duhovne glazbe u Hrvatskoj – koncert „Progledaj srcem“ u produkciji Laudato TV-a, održao se u subotu 11. svibnja 2019. u Areni Zagreb s početkom u 20,00 sati.

Na koncertu koji je trajao gotovo tri sata i koji je okupio 125 glazbenika i izvođača sudjelovale su i brojne poznate osobe s hrvatske estrade, a među njima najveću pažnju dobili su Toni Cetinski, Alan Hržica, Rafael Dropulić Rafo te Ante Cash. Uz njih pred oduševljenom publikom nastupili su i Božja pobjeda, Emanuel, sestre Palić, fra Marin Karačić, sestre Halužan i mnogi drugi.

Prvi puta koncert „Progledaj srcem“ održan je 2014. u Hypo centru pred 2 000 slušatelja. Dvije godine kasnije koncert se seli u Dom sportova koji je posjetilo duplo više ljudi, tada pristojnih 4 000. Već iduće godine (2017.) Cibonu je napunilo 6 000, a 2018. 6 500 ljudi. Ova peta koncertna godina okupila je gotovo 18 tisuća vjernika koji su došli iz cijele Hrvatske, iz Slovenije, Bosne i Hercegovine i Njemačke. Cilj održavanja ovoga koncerta je prikupljanje sredstava za rad jedine televizijske kuće koja donosi program isključivo vjerskoga sadržaj, a to je Laudato TV urednice Ksenije Abramović.

Iako je koncert odavno rasprodan, iako su ulaznice odavno nestale, iako je dvorana petom godinom zaredom prepuna, naši mediji ne promiču i ne reklamiraju ovakav tip koncerta. Postavljamo si pitanje zašto je tomu tako? No odgovor je vrlo jednostavan – od ovakvih događaja naši mediji nemaju nikakvu korist niti imaju običaj pronositi kršćanske ideale. Ovaj koncert organizirali su Laudato TV uz podršku grada Zagreba. HRT – državna televizija, RTL, NOVA i ostali mediji nisu pridali posebnu važnost koncertu „Progledaj srcem“, dok se Ultra ili In music festival i slični festivali reklamiraju mjeseca unaprijed, prati se pomno broj sudionika, zemlje iz kojih dolaze, profit koji gradovi ostvaruju od njih, a o koncertima se piše i idućih tjedana i mjeseci.

Samo nekoliko zanimljivosti o prošlogodišnjoj Ultri – samo u prvoj noći 112 je ljudi privedeno od kojih je 90 bilo predozirano, stotine ljudi tih su dana goli hodali Splitom, a najtužnija stvar je ta što je 60-ak zaposlenika splitske Čistoće grad čistilo gotovo tjedan dana. U današnjem društvu potiču se nemoralne stvari dok se ono što bi se trebalo poticati marginalizira, proziva nazadnim i konzervativnim, a onda i medijski ignorira.

Mi ponekad nismo svjesni koliko mediji utječu na naše živote te koliko nas mediji formiraju, često ponižavajući. Da su HRT, NOVA TV, RTL televizija i ostali mediji subotnji koncert više reklamirali možda bi se umjesto 18 000 ljudi okupila i  stotina tisuća ljudi te bi svi zajedno veličali Njegovo Sveto Ime? Ipak, raduje nas da se i bez njihove pomoći ovakve stvari organiziraju te iz godine u godinu postaju veličanstvenije i posjećenije.
Iako su neke od ovih činjenica tužne i zabrinjavajuće, ipak postoje svijetli primjeri ljudi, kršćana koji su se oduprli populističkom načinu života te su organizacijom petoga koncerta „Progledaj srcem“ pokazali da smo zajedno jači i da se mnogi ipak usuđuju javno posvjedočiti svoju vjeru.

Fotografije: Laudato TV