Jezik je dio identiteta naroda

“Ljubav prema ruskom rodila se na fakultetu kada sam uz engleski htjela studirati još jedan ”nepoznati” jezik, nešto novo i nikada nisam požalila taj odabir.” – riječi su profesorice Paule Vodinelić koja je ove godine prigodom održavanja 18. obljetnice Europskog dana jezika vodila radionicu ruskog i poljskog jezika. Na radionici učenici su se upoznali s izgovorom i pismom tih jezika te nekima od fraza istih. Profesorica je uz ruski učila i poljski jezik prema kojemu se ljubav rodila prilikom Erasmus razmjene tijekom studiranja te ga je nastavila učiti po povratku u Zagreb. Obilježavanju ovog dana također su pridonijeli profesor grčkog i latinskog jezika Dominik Pavelić koji je u sklopu nastave održao igre vezane uz latinski jezik te profesorica engleskog jezika Ivana Zovko koja je učenike vodila u šetnju gradom te su oni predstavljali znamenitosti na engleskome jeziku. Zanimljiva činjenica je da se u Europi govori preko 300 jezika od kojih je preko 80% ugroženo, a velik dio tih jezika došao je migracijom stanovnika u posljednje vrijeme. No bez obzira na brojnost jezika ne trebamo zaboraviti ljepotu materinjeg jezika jer narod koji izgubi svoj jezik gubi identitet.