O Sisvetama o Svim svetima

Svake godine, prvoga dana mjeseca studenoga, obilježavamo blagdan Svih svetih (Sesvete, Sisveti, Sisvete, Svisveti) . Toga dana slavimo i molimo se za sve od Crkve proglašene svece i za sve koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom zavrijedili i ušli u Kraljevstvo Božje.

Spomen mučenika se počeo slaviti u 4. stoljeću. Prvi tragovi slavlja Svih svetih zabilježeni su u Antiohiji, nedjelja nakon Duhova. Papa Grgur III. premjestio je datum slavljenja na 1. studenoga kako bi se poklopio s keltskim blagdanom »Samhain« koji je označavao Novu godinu. Stoga je papa 1. studenoga stavio kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama »svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu.« Za vrijeme kralja Luja Pobožnog proglašen je zapovijedanim blagdanom. U Republici Hrvatskoj se taj blagdan obilježava kao državni od 1996. godine. Blagdan je prvotno bio pod nazivom Dan spomena na mrtve, a od 1989. do 1991. pod nazivom Dan sjećanja na mrtve. U katoličkom kalendaru Svi sveti su svetkovina, a ujedno i neradni dan u Republici Hrvatskoj. Osim u Katoličkoj Crkvi, blagdan se obilježava u Engleskoj i mnogim drugim evangeličkim crkvama iako je poprimio različite oblike. Dan nakon Svih svetih slavimo Dušni dan koji mnogi greškom nazivaju Dan mrtvih. Tada se sjećamo svojih dragih pokojnika. Uređujemo i odlazimo na njihove grobove, palimo im svijeće, molimo se za njih, prisustvujemo na svetoj misi…

Nažalost, kako ljudi često iskrivljuju stvari, tako je nastao, vjerojatno svima poznati Halloween – slavlje Noći vještica noć uoči Svih svetih. Ljudi slave vještice, izmišljena bića?!?! Protivno tom silno marketinškom poganskom običaju, katolici u svijetu, ali i u Hrvatskoj, organiziraju misno bdijenje mladih pod nazivom Holywin (Svetost pobjeđuje). U Hrvatskoj se prvi puta održao 2003. godine u župi bl. Augustina Kažotića, a službeno se počinje obilježavati od 2006. godine. Preko Holywina se mlade želi potaknuti na zajedništvo, bdijenje i molitvu.