Nezaboravno putovanje…

…koje je postalo navijački ponos. Ali krenimo ispočetka.

9. prosinca u ranim jutarnjim satima učenici Katoličke gimnazije zaputili su se na tzv. advent u Beč. U pratnji osam profesora i dva vodiča stigli smo u Schönbrunn, nekadašnji ljetnikovac poznate obitelji Habsburg. Obilaskom ljetnikovca mogli smo vidjeti neke od prostorija u kojima je obitelj boravila u toplim mjesecima godine. Originalni lusteri, brojna zrcala, toaleti, niske stolice, maleni kreveti…i još mnogo raskošnih stvari. Obilježivši to skupnom fotografijom, krenuli smo put pod noge. Vožnjom ulicama Beča vodička nas je obasipala brojnim povijesnim činjenicama i zanimljivostima vezanim uz samu povijest obitelji Habsburg, ali i uz brojna događanja tijekom prošloga stoljeća. Prošetali smo Trgom junaka, prošli kraj Predsjedničkog doma i došli do crkve sv. Mihaela. U crkvi se nalazi oltar sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovnika. Užurbanim hodom Kohlmarktom, najprestižnijom trgovačkom zonom u samom centru grada, došli smo do muzeja Albertina u kojem smo pogledali izložbu Jeana-Michela Basquiata. Uslijedilo je slobodno vrijeme koje je provedeno uglavnom u raznim kafićima i McDonald’sima u navijačkome duhu gdje se s velikom napetošću gledala utakmica Hrvatska – Brazil. Zaputili smo se prema Christkindlmarktu, od kojeg zapravo nismo vidjeli ništa, jer smo, s mukama, molitvama, vikom i galamom (na stvarno malim ekranima) te na samom kraju s ponosom, sa suzama i uz pjesmu slavili pobjedu Hrvatske nad Brazilom. S tim emocijama došli smo na večeru, slavili gradom, u autobusu, na kraju i u hotelu dok nas san nije nadmašio.

Drugi dan posjetili smo Hrvatsku katoličku misiju u Beču imenom Am Hof koju vode franjevci Provincije sv. Ćirila i Metoda te časne sestre bosanske franjevke. Nakon, naravno, zajedničke fotografije zaputili smo se do katedrale sv. Stjepana te imali kratki obilazak unutrašnjosti ove gotičko-romaničke građevine. Slijedilo je slobodno vrijeme za posljednji pozdrav s austrijskom prijestolnicom, kupnju suvenira i ručak nakon kojega dajemo petama vjetra i eto nas u Prateru, zabavnom parku s preko 250 atrakcija za sve uzraste. Vrtnja panoramskim kotačem, lansiranje skoro 100 metara u visinu na nekom od praterskih tornjeva, vožnja uz vriskove u roller coasteru ili pak mirna šetnja sajmom uz čašu toplog vin…čaja. 🙂 Nakon svih uzbudljivih doživljaja put nas zove, moramo poći, Požega nas čeka. Noćnom vožnjom do Hrvatske preko Slovenije pratio nas je već dugo iščekivani snijeg. Pjesmom ili snovima došli smo u nedjelju u ranim jutarnjim satima.

Foto: Svatko pomalo 🙂