Ljetna škola latinskoga jezika

Tempus Fugit! Vrijeme je doista letjelo na ovogodišnjem 3. kampu latinskog jezika. Ovogodišnji kamp latinskog jezika održao se u Šibeniku od 17. do 30. srpnja. Učenici su imali predavanja i radionice koje su imale tematike antičkog doba u vrijeme Rima. Kamp je ugodno primio 20 učenika i studenata iz Hrvatske i iz Bosne i Hercegovine. Predavanja su imala zanimljive sadržaje koje smo pratili i komunicirali na latinskom jeziku. Predavanja smo pratili uz knjigu Familia Romana u kojoj smo prošli 6 poglavlja u 2 tjedna. Kroz poglavlja smo učili nove riječi, rečenice za komunikaciju u društvu i gramatiku. Prva radionica bila je na temu izreka i poslovica koje smo upisivali na glinene pločice i koje smo mogli ukrašavati. Druga se radionica ticala rimskog nakita koji smo izrađivali, od broševa pa do ogrlica. Jedna od zanimljivih točaka bila je terenska nastava na otok Prvić i razgledavanje muzeja Fausta Vrančića. Na drugoj terenskoj nastavi razgledali smo grad Šibenik i njegov stari grad, posjetili muzej Civitas Sacra te slušali o izgradnji katedrale sv. Jakova apostola. Jedna od kraćih točaka bila je Carmina Latina u sklopu koje smo recitirali poeziju, pjevali rimske pjesme i upoznali koliko je Rim u to vrijeme imao veliki utjecaj i u glazbenoj kulturi. Zadnjeg smo dana svi dobili diplome i uspješno završili ovogodišnji kamp latinskog jezika. Zahvaljujemo se svim profesorima koji su nam držala predavanja u ova dva tjedna a pogotovo mag. Jiříju A. Čepeláku, mag. Petru Uškoviću Croati i mag. Marijanu Vodopiji. Do sljedeće godine, vale!
Foto: Ljetna škola latinskoga jezika i kulture (za više fotografija posjetiti stranicu)