Zajednica mladih u procvatu – katolički skauti

0bd844b709328432d98462861ccec06c-680x450-c-default

U Dvorani sv. Terezije Avilske u Požegi, 8. ožujka održana je treća u nizu korizmenih tribina četvrtkom koje organizira Požeške biskupije. Gost predavač bio je Marin Miletić, poznati riječki vjeroučitelj i voditelj Zdruga katoličkih skauta u Hrvatskoj. Nakon uvodne molitve, prof. Ivica Bedeničić, ravnatelj Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi, najavio je temu tribine: »Hrvatski mladi u potrazi za budućnošću«, a zatim je prisutnima kratko predstavio predavača.

U prvom dijelu zanimljivog i dinamičnog izlaganja vjeroučitelj Miletić govorio je o zgodama i nezgodama iz svoje mladosti te o procesu predanja u Kristove ruke. Posebno je istaknuo važnost salezijanaca u svojoj osobnoj, intelektualnoj i duhovnoj 28872614_539213363145283_7522425422676492288_nformaciji. Drugi i glavni dio izlaganja odnosio se na Zdrug katoličkih skauta, organizaciju koja je osnovana 2002. godine, a koja za cilj ima odgoj mladeži te poticanje ljubavi prema Bogu, Crkvi i Domovini. Predstavljene su razne aktivnosti i projekti kojima se skauti ponose, a među kojima se ističu ljetovanje i obučavanje mladih na otoku Zmajanu, briga za djecu Srebrenice, njegovanje prijateljstva između Vukovara i Rijeke iz čega je proizašla suradnja s hrvatskim braniteljima kojom se posebno diče. Tu su još volontiranja s beskućnicima, starijima i nemoćnima, skautski radio, odlasci i angažman u popravnim domovima, hodočašća u Međugorje i u talijansko svetište San Giovanni Rotondo, mjesto gdje je živio i djelovao sv. padre Pio. Vjeroučitelj Miletić je posebno istaknuo važnost humora i radosti kod svakog katolika, naglasivši pritom da Krist nije otišao na križ da bismo hodali namrgođeni i tmurni ulicama. Osvrnuo se i na podjele koje postoje u hrvatskom društvu, oštro ih osudivši dajući do znanja da je potrebna suradnja kako bismo nadvladali sve prepreke koje svakodnevno susrećemo.

28950963_539220163144603_3963829161474129920_oU raspravi koja je uslijedila nakon izlaganja, Miletiću su nazočni postavili nekoliko zanimljivih pitanja gdje se dotaknuo važnosti vjeronauka u školama, mita o ”crvenoj Rijeci”, a dotaknuo se i aktualne demografske problematike te je dao svoje viđenje odlaska mladih ljudi iz Hrvatske. Na samom kraju rekao je ponešto i o svom obiteljskom životu koji je itekako dinamičan, a posebno je zahvalio svojoj supruzi za razumijevanja i potporu koju mu pruža u njegovu djelovanju. Tribina je završena molitvom i najavom sljedeće tribine na kojoj će Stjepan Lice, pravnik i književnik, govoriti o vjeri i kulturi vedrine.

Ukoliko želite nešto više saznati o Marinu Miletiću, pročitajte na sljedećim poveznicama: