U dolini rijeke Soče odvijale su se velike bitke za vrijeme Prvoga svjetskog rata, a tragovi ovih događaja vidljivi su dan-danas na mnogim mjestima što i jest razlog bogatoj povijesnoj baštini ovog jedinstvenog kraja. Upravo povodom stote obljetnice bitaka na Soči Katolička gimnazija u Požegi zajedno s njemačkom gimnazijom Ev. Paul Distelbarth iz Obersulma i Škofijskom gimnazijom iz Vipave, sudjelovala je u četverodnevnom projektu u kojem se uz razne aktivnosti i seminare debatiralo o zajedničkoj prošlosti u Prvom svjetskom ratu i raspravljalo o daljnjoj, također zajedničkoj budućnosti Europe.
Krenuli smo 19. rujna u ranim jutarnjim satima prema Sloveniji i malom mjestu Bovec – planinskom biseru Slovenije koji se nalazi u primorskoj regiji na sjeverozapadu Slovenije, u blizini granice s Italijom. Bovec je okružen viskom vrhovima Julijskih Alpa i pravi je raj za sve one koji žele pobjeći od gradske vreve i opustiti se u netaknutoj prirodi, bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini. Prvoga dana uslijedilo je predstavljanje škola, a potom smo imali priliku za međusobno upoznavanje uz rafting na rijeci Soči. Spuštajući se dolinom Soče doživjeli smo neponovljive prizore netaknutog sklada veličanstvene prirode – brzaci, vodopadi, smaragdno korito, stijenje isklesano dlijetom vremena. Oni odvažni skočili su u modrozelenu rijeku, njene dubine i temperaturu od 10 stupnjeva Celzijevih. Prvi pa nezaboravan dan – od prvojutarnjih kišnih kapi u Hrvatskoj do večernjeg sutona Slovenije i njemačke tradicionalne večere u lijepom i ugodnom ambijentu hostela Soča rocks.
Blizina planina pružila nam je mogućnost planinarenja što smo i iskoristili sljedećeg dana u jedinstvenim lokalitetima bovečke i kobariške regije. Prvi na repertoaru bio je Muzej Prvoga svjetskog rata u Kobaridima koji uglavnom prikazuje strategiju ratovanja tadašnjih talijanskih i austrougarskih linija te bitku kod Kobarida koja je bila jedna od najvećih sukoba u planinskoj regiji u povijesti te najveći vojni sukob na slovenskom teritoriju. Svoje dojmove nakon iscrpnog planinarenja, posjeta raznim povijesnim lokalitetima, obilaska vodopada rijeke Soče i vremenskog povratka u 1914. na Sošku frontu, prezentirali smo i dokumentirali u obliku plakata, a dan zaključili slovenskom večerom. Zanimljivo je kako su Slovenci od tako male zemlje iskoristili tako puno. Zaista, svaki kutak je uređen i podređen turizmu, sportu i uživanju u prirodi, povijesti ili umjetnosti.
Treći dan smo, uz skladnu panoramu Alpi i jutarnjih zraka, krenuli u muzej na otvorenom pod nazivom Ravelnik gdje se mogu vidjeti mreže prolaza, soba, zapovjednih mjesta i cijelog sustava u kojem su živjeli talijanski vojnici tijekom Prvog svjetskog rata čuvajući položaje i boreći se za iste. Ostatak dana proveli smo kroz razne prezentacije, seminare i debate o budućnosti Europe i problemu imigranata. Red za večeru je bio na nama, Hrvatima, pa smo svoje prijatelje iz njemačke i slovenske škole počastili slasnim slavonskim čobancem uz koji nitko nije ostao ravnodušan, a, bome, niti gladan.
Posljednji dan bio je rezerviran za sve naše dojmove, pozitivne i negativne reakcije, šetnju kroz Bovec, a većinom za odmaranje i međusobno druženje uz zajednički roštilj na kraju dana. I na kraju, bila je ovo zaista jedna neponovljiva avantura ispričana uglavnom jezikom prirode.