O tempora, o mores!

O tempora, o mores!

Piše: Ana Čelik, mag.

DSC_0211U organizaciji Hrvatskog društva klasičnih filologa, Agencije za odgoj i obrazovanje te Agencije za upravljanje Starogradskim poljem proteklog je vikenda održan II. festival klasičnih jezika i antičke civilizacije posvećen 2400. obljetnici osnutka grčke kolonije Pharos na otoku Hvaru. Na spomenutom festivalu sudjelovali su i naši učenici.

U sklopu trodnevnog programa (27. – 29. svibnja) u Starome Gradu na otoku Hvaru okupili su se učenici i profesori raznih škola diljem Hrvatske kako bi pokazali svoja znanja, vještine i sposobnosti stečene tijekom svog obrazovanja. U suradnji i zajedništvu, kako učenika tako i nastavnika, imali smo prilike obilježiti dragocjenu i dugotrajnu povijest kontinuirane pismenosti, kulture, civilizacije i školstva na hrvatskom tlu (historia est testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis).

Po dolasku na otok Hvar prisustvovali smo svečanom otvorenju Festivala nakon kojeg su uslijedila zanimljiva predavanja, dramski i scenski nastupi te igrokazi među kojima se predstavila i naša dramska skupina Čarlijevi anđeli pod vodstvom profesorice Marijane Ćorluke (gloria discipuli, gloria magistri).

Učenici naše škole (Nikolina Berić, Mia Bošnjak, Ružica Bošnjak, Iva Budimir, Mihaela Filipović, Mirko Filipović, Marko Gelenčir, Maja Grgić, Leon Kopić, Đurđica Malčić, Matea Pauković, Petar Petrović, Romana Ronta, Maja Vukić i Domagoj Zubović) pokazali su na Festivalu svoja umijeća izvedbom igrokaza Zlatna jabuka, te su na taj način pridonijeli oživljavanju i vrednovanju kulturne baštine čime su ujedno pokazali radost učenja i poučavanja (labor omnia vincit).

U spoju sunca i mora, poezije, proze, tragedija i drama na par dana vratili smo se u doba tunika i toga, doba careva, legionara, gladijatora, bogova i božica, vestalki, Bakhanalija te Luperkalija…o tempora, o mores, a slobodno smo vrijeme proveli istražujući plaže, uvale, ulice i antičku povijest Staroga Grada (non scholae, sed vitae discimus).