Otvoreni Dani Matice hrvatske u Požegi

DSC_2933Predavanjem prof. Lahorke Plejić Poje s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu o Antunu Kanižliću u knjižnici Gimnazije Požega otvoreni su treći po redu Dani Matice hrvatske u Požegi koji će trajati sve do 6. ožujka. Bogati kulturni program namijenjen je svima zaintersiranima, a kao i prijašnjih godina uključeni su i srednjoškolci. Upravo je danas prije svega za njih organizirano predavanje o pučkom misionaru, profesoru i ravnatelju prve požeške gimnazije Antunu Kanižliću. Predavanju su nazočili i učenici naše škole i time još jednom potvrdili odanost jednom od naših najpoznatijih zavičajnika. Ono što bi također moglo biti zanimljivo našim gimnazijalcima jest recital pod nazivom “Skićući predjelima Cesarićeve i Peićeve duše” koji će 23. veljače u 19,00 sati u Cafe baru Mačak izvesti članovi Ogranka MH u Požegi.

DSC_2951Prof. Plejić Poje ukratko je predstavila društveno-povijesni kontekst u kojem je djelovao Kanižlić, njegov izuzetan doprinos odgoju i obrazovanju Slavonca nakon 150 godina turskoga vladanja. Također je predstavljen njegov književni opus koji obuhvaća ponajprije didaktičnu literaturu koja je u hrvatskom 18. st. bila sveprisutna, ali i njegov biser barokne književnosti Svetu Rožaliju, djelo nespecifično za to vrijeme kako u produkciji tako u nepostojanju čitateljstva sklonog takvoj književnosti.

 

DSC_2954 DSC_2953