Filozofski ponedjeljak u KG-u

U ponedjeljak 22. siječnja dio učenika trećih i četvrtih razreda Katoličke gimnazije svoj je dan proveo okružen filozofijom. Kao dio projekta SISUMMA udruge Mala filozofija, naši su učenici mogli sudjelovati na filozofskim DSC_0877radionicama koje je moderirao prof. Zoran Kojčić. Udruga Mala filozofija osnovana je prije 10-ak godina u Zadru te provodi brojne projekte na lokalnoj i međunarodnoj razini kao način približavanja filozofije djeci i mladima. Jedan od projekata je i projekt iz Granade u Španjolskoj, SISUMMA, koji provode brojne zemlje Europe, a njime se potiče međunarodna suradnja, raspravlja se o problematici manjina, pravima manjina i općeljudskim pravima, a za približavanje tema učenicima služe radionice među kojima se ističu radionica kritičkog mišljenja, filozofski cafe, radionice vezane za etiku i etičko obrazovanje, filozofske šetnje, itd.  U Hrvatskoj su do sada radionice provedene u srednjim školama u Sisku, Zagrebu, Varaždinu, Slavonskom Brodu i Požegi.

Cilj ovoga projekta je potaknuti srednjoškolce na kritičko razmišljanje o aktualnim problemima. Upravo zbog toga su DSC_0923naši učenici na filozofskom cafeu uz prijateljsko druženje imali priliku raspravljati o temama koje ih zanimaju i koje su sami odabrali. Kao izrazito važnu radionicu prof. Kojčić je istaknuo radionicu snimanja filma koja nudi savršenu priliku mladima da na originalan i domišljat način izraze svoje mišljenje i stavove. Programi udruge Mala filozofija, osim što pokušavaju približiti filozofiju mladima, pokušavaju razbiti predrasude o filozofiji i prikazati ju kao ono što uistinu jest – ljubav prema mudrosti.