„Skriveno blago požeške doline“ u KG-u

22196146_1739142019471854_6866615901974567073_n
Marija Kovačević

Poznato je danas i starom i mladom da su ljepote našega kraja prepoznali i stari Rimljani nazvavši plodnu ravnicu okruženu prelijepim i životom bogatim gorama Vallis Aureom. Vjerujemo da je mnogo toga još ostalo skriveno našim očima, no proteklih je dana ipak dio tih bogatstava otkriven učenicima, djelatnicima i svim putnicima namjernicima koji su koračali našom školom. Radi se o prirodnim ljepotama, flori i fauni, koje je svojim objektivom spazila, uhvatila i ovjekovječila Pleterničanka Marija Kovačević, studentica pete godine Biologije na Odjelu za biologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

Ova izložba rezultat je dobre suradnje Škole, na čelu s prof. Franom Barišićem, s djelatnicima Odjela za biologiju osječkog sveučilišta, ovaj put u kontekstu projekta Biolog-i-ja. Prilika je to da se naši učenici upoznaju s mogućnostima studiranja na ovom smjeru, ali i da im se predstave mladi zaljubljenici (i umjetnici) u prirodu poput Marije Kovačević. Upravo ona svoju ljubav prema prirodi i to upravo kraja iz kojega dolazi svjedoči ne samo izuzetno lijepim, intrigantnim i poučljivim fotografijama, već i više nego uspješnim studiranjem.

23334150_1778600292192693_7432178801058772738_o
Marija Kovačević

Izložba „Skriveno blago požeške doline“ ovih dana svoj put nastavlja prema Marijinom rodnom mjestu gdje će biti postavljena u Hrvatskoj knjižnici i čitaonici u Pleternici. Zaključit ćemo priču komentarom koji stoji uz Marijinu putujuću izložbu: „Marija kroz objektiv otkriva ljepotu prirodne baštine požeškoga kraja koju većinom ne primjećujemo, a koja je ipak tu, u treperavoj kapi rose, bezbrižnoj igri ptica, dodiru leptirovih krila…Svoje fotografije donosi svima koji imaju sluha zastati i makar na trenutak doživjeti taj čudesni svijet koji nas okružuje.“