Svi van! Požar!

Vatrogasna vježba u zgradi Katoličkog odgojno-obrazovnog centra

32446751_1949282521757475_118068887190241280_oPravo iskustvo požara i evakuacije zgrade u plamenu jučer su iskusili učenici Katoličke osnovne škole i Katoličke gimnazije. U 8.30 s Trga sv. Terezije Avilske oglasio se alarm koji je označavao početak evakuacije. Svi učenici zajedno s profesorima i osobljem škole napustili su školsku zgradu i s trga promatrali simulaciju gašenja požara i spašavanja unesrećenih. Zanimalo nas je koji je bio razlog, ali i ciljevi ovakvih vježbi pa smo razgovarali s najupućenijim, ravnateljem prof. Bedeničićem.

„Mjesec svibanj je mjesec zaštite od požara. Svaka ustanova je u zakonskoj obvezi  u slučaju bilo kakvih havarija, kao što je požar, potres, sve što se može dogoditi, brinuti o sigurnosti učenika i djelatnika škole, dakle, svaki ravnatelj je odgovoran za to. Postoje takozvani planovi za evakuaciju, prije svega propisi o izgradnji zgrade, zatim propisi o izvanrednim situacijama, pa onda između ostalog i plan za evakuaciju, kada se nešto dogodi da se u što kraćem vremenu, ali što organiziranije napusti zgrada i da se onda u suradnji sa stručnim službama pristupi saniranju nekog lošeg događaja. Mi smo simulirali evakuaciju. Ovdje nas ima više od 500 đaka i profesora. To je velika grupa ljudi i ako ne bi postojali točno određeni planovi izlaza i kretanja nastala bi strka, zbrka, guranje… Tijekom evakuacije moglo bi se dogoditi puno zla, padovi, gaženje jednih preko drugih, pa na kraju i stampedo. Kada smo izašli van, onda smo vidjeli kako to funkcionira nakon dojave.“

32539524_1949287828423611_1367891824726769664_oZanimalo nas je jesu li službe spašavanja čekale negdje iza ugla ili je to bilo ”kao zapravo”. „Prije svega mi pozivom na 112 kontaktiramo nadležne službe, prvo Državni ured za zaštitu i spašavanje (DUZS), a onda oni prosljeđuju pozive nadležnim stručnim službama, prije svega vatrogascima koji prvi dolaze, onda policija koja mora osigurati cijelo područje da se ne bi opet neko zlo dogodilo. Puno ljudi bude na jednom mjestu, policija osigurava da ljudi budu dovoljno udaljeni od kamiona, vatrogasnog vozila itd. Da nije tako, vatrogasci ne bi mogli raditi, a ljudi ne bi bili sigurni. Uz vatrogasce i policiju dolazi i hitna pomoć. Htjeli smo pokazati koliko smo spremni na takvu situaciju, a mislim i da je to dobra edukacija, pogotovo za mlađe da vide kako takve situacije izgledaju. Mislim da je bilo poučno i zabavno. Naši učenici uvijek su na vrhuncu.“

32592886_1949287018423692_3063484023436214272_oPotom se ravnatelj osvrnuo i na reakciju učenika na prvu vježbu ovakvoga tipa. „Koliko osjećam kroz ovih 11 godina puno više hvalim i to ne zbog toga što se nekome želim svidjeti ili podilaziti, jednostavno mislim da ste dobra djeca, uistinu ste djeca s kojom se može dogovoriti, razgovarati, iznijeti probleme, otvoreni ste u svojim prijedlozima, prihvaćate neka ograničenja koja mi postavljamo, ne samo zbog nas nego i zbog okoline i uvjeta. To ste pokazali i danas, bili ste vrlo disciplinirani, u vrlo kratkom roku ste izišli van, bez ikakvog incidenta. Od sada ćemo svake godine imati ovakve vježbe, neće to biti ovakva predstava, spektakl, ali ćemo uvježbavati ovakve situacije da se na zvuk alarma u miru napusti prostor škole. Vremena su takva da sigurnost treba biti na prvom mjestu. To nije samo zakonska obveza, nego i moja. Svi mi moramo jedni o drugima brinuti.“ rekao je ravnatelj Ivan Bedeničić.

Učenica 4.b razreda Josipa Džomba imala je, poslije vatrogasaca i ostalih hitnih službi, najvažniji zadatak. Ona je, naime, ”zapela” u požaru i s vrha zgrade spuštena je dizalicom uz pomoć vatrogasaca. Budući da je 500 pari očiju pratilo njeno ”spašavanje”, zanimalo nas je kako je ona to doživjela.

32560895_1949284748423919_2682054489048875008_o„Čula sam da će se tijekom vatrogasne vježbe spašavati i netko s vrha škole. S obzirom da nitko nije bio zadužen za tu ulogu prijavila sam se ja jer volim adrenalin, a i to bi bilo jedno korisno i lijepo iskustvo. Bilo je jako uzbudljivo i napeto. Organizacija svih službi bila je odlična i smatram da je ovo bila dobra prilika da svi vidimo kako bi to moglo biti u stvarnim situacijama. Osjećala sam se sigurno bez obzira na visinu, ali se ipak nadam se to neće dogoditi u stvarnom životu.“ rekla je Josipa.

Nakon vježbe, u parku iza škole učenici su imali priliku vidjeti kako izgleda gašenje požara protupožarnim aparatom. Vatrogasci javne vatrogasne postrojbe Požega zapalili su komad drveta i ubrzo ga sigurno ugasili na oduševljenje najmlađih. Napomenimo da je vježba evakuacije prošla sigurno, a učenici su se zasigurno bogatiji za još jedno iskustvo vratili na nastavu.