Zahvalno hodočašće maturanata

32293793_1946239828728411_6814306175945801728_nNa spomendan sv. Leopolda Bogdana Mandića, jednog od najomiljenijih hrvatskih svetaca, katolički gimnazijalci naše biskupije hodočastili su svojoj zaštitnici, vjernoj odvjetnici, Gospi od Utočišta u Voćin. Na svoje zahvalno hodočašće uputili su se gotovo svi maturanti naših škola koji su time, zajedno sa svojim ravnateljima, profesorima i mlađim kolegama, posvjedočili pripadnost Katoličkoj crkvi, posinstvo Majci Božjoj te pobratimstvo s Isusom Kristom, kako smo i mogli čuti u Pavlovoj poslanici.

Susret u Voćinu započeo je tradicionalnim pozdravom Gospi u njenom svetištu, a potom i kratkim ispitom savjesti koji je predvodio vlč. Ljubiša Krmar, nakon čega su učenici i profesori pristupili sakramentu svete ispovijedi kako bi se potom okrijepljeni i osnaženi blagovanjem s euharistijskoga stola vratili svojim domovima. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Josip Krpeljević, izaslanik biskupa Antuna Škvorčevića, u zajedništvu s našim vlč. Marijanom Pavelićem i drugim svećenicima Slatinskog i Virovitičkog dekanata koji su ranije bili na raspolaganju za ispovijedanje. 32253584_1946328838719510_5234753960530673664_nPredslavitelj vlč. Krpeljević oduševljen prepunim Voćinskim svetištem na samom početku misnoga slavlja zaključio je da se Isusova crkva obnavlja mladima koji pred njim stoje baš kao i priroda koja se ovih dana pokazuje u svojem najljepšem svjetlu. Polazeći od činjenice da postoje oni koji su poput Isusove Majke povjerovali Gospodinu, vlč. Krpeljević upozorio je da budemo otvorena srca i za Duha Svetoga koji će nas najbolje voditi kroz život. On je onaj, pojasnio je, koji je zaživio u Djevici Mariji od njenoga začeća i nikada je nije napustio pa je bila dostojna na svijet donijeti Krista, ali i nakon njegova uskrsnuća snagom Duha Svetoga okupiti oko sebe učenike u zajedništvu prve Crkve. Upozorio je također da će mladi, napose maturanti, u vremenima koja su pred njima upoznati različita učenja i različite energije koje su često bile, kako je povijest pokazala, razaralačke te ih pozvao da nikada ne zaborave energiju Duha Svetoga koji je, naprotiv, kreator i da s njim kreiraju svoje buduće planove i živote. Poželio je vlč. Krpeljević maturantima i da na svojim ispitima zrelosti budu ono što jesu – klasičari, da ostvare iznimne uspjehe jer ipak je u nazivu njihovih obrazovnih usmjerenja simbol njihove posebnosti – da su klasa. Na svršetku slavlja zahvalio je svima koji su se odazvali na ovo zahvalno hodočašće, a posebno zboru od tridesetak mladih koji su pod ravnanjem vlč. Marija Večerića predvodili oduševljeno pjevanje čime su potvrdili onu energiju Duha koju ovi naši mladi, u svijetu koji im to često ne nudi, ipak imaju.