HOD 2019.

Diljem Lijepe Naše 10. rujna obilježen je Hrvatski olimpijski dan poznat pod skraćenim nazivom HOD. Posvećen je datumu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora 10. rujna 1991. godine, uvažavajući stoljetnu želju hrvatskih sportaša i sportskih djelatnika da Hrvatska bude priznatim članom Međunarodnog olimpijskog odbora. Već iduće 1992. Hrvatska je ostvarila svoj prvi samostalni nastup na Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu. Olimpijsku delegaciju predstavljalo je 4 natjecatelja u dva sporta: skijanje Siniša Vukonić i Vedran Pavlek i umjetničko klizanje Tomislav Čižmešija i Željka Čižmešija. Iako je nastup u Albertvilleu protekao bez osvojene medalje, ove igre ostaju zauvijek zapisane u povijesti hrvatskog olimpijskog sporta. Olimpijske igre u Barceloni 1992. godine prve su Ljetne olimpijske igre na kojima su nastupili sportaši pod hrvatskom zastavom. Hrvatsku olimpijsku delegaciju u Barceloni predstavljalo je 39 natjecatelja u 12 sportova. Naši košarkaši osvojili su srebrnu medalju, a brončanu medalju u tenisu osvojili su Goran Ivanišević i Goran Prpić. Do danas Hrvatska redovno sudjeluje na svim Olimpijskim igrama s puno većim brojem sudionika.

Hrvatski olimpijski dan je općeprihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijske vrijednosti, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnica olimpijskog djelovanja. Vanjska poveznica ove tradicionalne manifestacije je bijela majica. Oblačenjem bijele majice i tradicionalnom šetnjom naši učenici i djelatnici Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi također su obilježili taj dan.

Priredila: Katarina Baltić, 2.b