Dan SPOG-a

Iako je svjetska molitvena osmina za jedinstvo kršćana već za nama, delegacija naše škole uputila se  27. siječnja u, mogli bismo reći, ekumenizmom nadahnut posjet našoj partnerskoj školi Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji u Zagrebu. Učenici 3. razreda Leonarda Zelenika, Matko Matišić i Lucija Morvaj, u pratnji ravnatelja Ivice Bedeničića, a na poziv ravnatelja pravoslavne gimnazije Slobodana Lalića povodom dana škole i blagdana sv. Save, najvećeg srpskog svetca, prisustvovali su programu koji su učenici i profesori SPOG-a pripremili za mnogobrojne goste. Osim ravnatelja i predstavnika naše škole, ondje su se okupili i predstavnici islamske gimnazije i banjalučkog srednjoškolskog centra, roditelji učenika, ali i državni dužnosnici, kako Srbije, tako i Hrvatske te crkveni dostojanstvenici pravoslavne crkve na čelu s mitropolitom zagrebačko-ljubljanskim Porfirijem. Program je započeo svečanom akademijom na početku koje je sve prisutne pozdravio ravnatelj SPOG-a, g. Slobodan Lalić, te najavio predstavu o životu svetice Katarine Branković po kojoj škola nosi ime. U predstavi su prisutni mogli naučiti puno o Katarini Branković te vidjeti nekoliko zanimljivih videa. Nakon svečane akademije gosti su počašćeni ručkom uz ugodno druženje i razgovor. Po završetku ručka naši su se učenici s ravnateljem te prijateljima iz SPOG-a i njihovim ravnateljem zaputili prema centru gdje su se još malo podružili nakon čega se naša delegacija zaputila put Požege.

Tekst: Lucija Morvaj i Leonarda Zelenika

Foto: Nautes