Filmske preporuke za samoizolaciju – preporučili učenici

Preporučila Lucija Morvaj, 3.b

The Greatest Showman (2017.)

Film The Greatest Showman film je američke produkcije žanrovski smješten između drame, mjuzikla i biografskog filma. Poznati glumac Hugh Jackman utjelovio je Phineasa T. Barnuma koji per aspera ad astra i pod svaku cijenu želi doći do svog vlastitog muzeja no shvaća da je to, već u to vrijeme (sredina 19. stoljeća) postalo dosadno, pa neumorno smišlja kako da svoj muzej učini zanimljivim, atraktivnim i osvježenjem za publiku. On odlučuje prašnjave muzejske eksponate zamijeniti živim, posebnim i drugačijim ljudima. Hughu Jackmanu su se kao ostatak glumačke ekipe pridružili i bivše Disneyeve zvijezde Zac Efron i Zendaya. Film čiji je budžet za snimanje bio 84 milijuna dolara nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Kako je film dijelom i mjuzikl, može se pohvaliti s 9 originalnih pjesama koje vam danima nakon gledanja filma neće moći izaći iz glave. The Greatest Showman nominiran je za 34 nagrade na raznim natjecanjima, a od toga je osvojio čak 13 nagrada, kipića, globusa itd. Za pjesmu ‘This is me’ koju u filmu izvodi Keala Settle film je dobio Zlatni globus za najbolju originalnu pjesmu, a u istoj kategoriji film je dobio i nominaciju za Oskar. Na 61. dodjeli nagrada Grammy film je dobio nagradu za najbolji soundtrack. Da je u film uloženo mnogo truda uvjerit će vas besprijekorne koreografije i kostimografija te scenografija. The Greatest Showman vodi nas kroz stvaranje jednog showa i prikazuje nam vizionarstvo P. T. Barnuma koji se ni iz čega izdigao i postao svjetska senzacija i najpoznatiji showman, The Greatest Showman.

 

Preporučila Marina Alaber, 2.a

My girl (1991.)

Komedija/drama/romantika

Film o prvoj ljubavi, prijateljstvu, upoznavanju svijeta te pogled na svijet odraslih očima djece.

Glumačka ekipa: Dan Aykroyd, Jamie Lee Curtis, Macaulay Culkin, Anna Chlumsky

Redatelj: Howard Zieff

Vrijeme trajanja: 102 min

https://www.youtube.com/watch?v=GreDP22A-0k

 

 

 

Jumanji: Welcome to the Jungle (2017.)

Akcijska komedija

Nastavak je filma Jumanji iz 1995 godine. Film u kojem četvero srednjoškolaca otkriva staru igricu (Jumanji) i igrica ih uvlači u zabavan svijet džungle (u igricu). Moraju pronaći dijamant te riješiti nekoliko zadataka (prelaziti levele) i na samom kraju se vraćaju i stvarni svijet.

Glumačka ekipa: Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin, Hart, Karin Gillan

Redatelj: Jake Kasdan

Vrijeme trajanja: 120 h

https://www.youtube.com/watch?v=2QKg5SZ_35I

 

Rebel in the rye (2017.)

Biografski

Život pisca Jeromea Davida Salingera autora Lovca u žitu, jednog od najpopularnijih romana proze u trapericama.

 

Glumačka ekipa: Nicholas Hoult, Kevin Spacey, Victor Garber

Redatelj:  Danny Strong

Vrijeme trajanja: 110 min

 

 

 https://www.youtube.com/watch?v=VWRhXMMb7CY&t=69s

 

Preporučila Lana Lucija Grgić 1.b

S LJUBAVLJU, SIMON /LOVE, SIMON

Romantična teen komedija-drama

S ljubavlju, Simon je američka romantična teen komedija-drama. Simon Spier je sadamnaestogodišnjak koji čuva veliku tajnu od svoje obitelji, prijatelja i svojih kolega iz škole: on je homoseksualac. Simon preko društvenih mreža upoznaje anonimnog školskog kolegu pod nadimkom Blue koji ima isti problem kao on. Simonovu tajnu saznaje jedan mladić iz škole te ga on ucjenjuje. Kako bi Simon uspio sačuvati svoju tajnu, upada u vrtlog spletki, laži i u pitanje dovodi odnose sa svim ljudima do kojih mu je stalo…..

Pogledajte trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ykHeGtN4m94

 

 

THE FAULT IN OUR STARS (2014.)

Ovaj film snimljen je po istoimenoj knjizi autora Johna Greena. U filmu se radi o 16-godišnjoj Hazel Grace Lancaster koja boluje od karcinoma štitnjače koji se proširio na pluća. Hazel drži većinu ljudi na daljini, znajući da joj je smrt blizu. U grupi za podršku bolesnima od raka Hazel upoznaje Augustusa Watersa te ondje započinje njihova ljubavna priča. Augustus je šesnaestogodišnjak s osteosarkomom.

Glumačka ekipa: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Laura Dern, Sam Trammell, Nat Wolff, Willem Dafoe

Redatelj: Josh Boone

Vrijeme trajanja: 133 min

https://www.youtube.com/watch?v=9ItBvH5J6ss

 

 

Preporučuje Helena Makarević, 2.a

Every day/Svakoga dana (2018.)

Romantika/drama

Svakoga dana ili ‘Every day’ je film nastao po istoimenoj knjizi iz 2012. godine. U filmu 16-godišnjakinja Rhiannon upoznaje osobu ‘A’ koja se svakoga dana budi u tijelu druge osobe, uvijek ista dob, nikad ista osoba dvaput. S vremenom se Rhiannon zaljubljuje u duh osobe nepoznata izgleda, no ‘A’ ne zna koliko dugo ostaje na istome mjestu. Hoće li njihova ljubavna priča uspjeti i kako će sve završiti? Pogledajte!

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tqoAMfe_rPM

Glumačka ekipa: Angourie Rice, Justice Smith, Lucas Jade Zumann, Debby Ryan, Jacob Batalon, Colin Ford…

Redatelj: Michael Sucsy

Vrijeme trajanja: 100 min

 

 The book of Henry (2017.)

Drama/triler

Jedanaestogodišnji dječak genije Henry Carpenter i njegov mlađi brat Peter su odgojeni od strane samohrane majke Susan. Henry je genije, organizira majci račune, ulaganja, briljira u školi te brani mlađeg brata od zlostavljanja u školi. Jednog dana Henry uoči djevojčicu Christinu koja živi preko puta, zlostavljanu od strane očuha Glenna koji je povjerenik u lokalnoj policiji. Henry odluči prijaviti zlostavljanje ravnatelju škole i socijalnoj skrbi, no Glenn ima utjecaja u cijeloj lokalnoj upravi. Henry razvija plan kako osloboditi Christinu, zapisuje ga u bilježnicu i detaljno proučava sve dok jednoga dana ne završi u bolnici gdje mu otkriju tumor na mozgu. Svjestan da će umrijeti daje bilježnicu mlađem bratu Peteru koju on prenosi majci Susan. Nakon Henryjeve smrti, Susan i sama uočava zlostavljanje djevojčice te se odluči za Henryjev plan da snajperom ustrijeli Glenna. Hoće li uspjeti skupiti hrabrosti za isto?

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Dz8R2xxeyaA

Glumačka ekipa: Jacob Tremblay, Maddie Ziegler, Naomi Watts, Dean Norris

Redatelj: Colin Trevorrow

Vrijeme trajanja: 105 min

 

Me before You (2016.)

Romantika/drama

William “Will” Traynor je uspješan, bogat čovjek kojemu kako se čini ništa ne nedostaje u životu sve dok jednoga dana na putu do posla ne doživi nesreću u kojoj se motociklist sudari s njim te on ostaje paraliziran i ‘prikovan’ za kolica. Nekoliko godina kasnije Louisa Clark koja gubi posao u caffee baru, zapošljava se u Traynor obitelji kako bi pravila društvo Willu. William je u početku hladan prema novoj gošći, no ubrzo se između njih razvije nešto više od prijateljstva. Zabavljaju se, putuju, sve dok jednoga dana Lou ne saznaje dugo čuvanu tajnu koja će im oboma promijeniti živote…

 Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Eh993__rOxA&t=13s

             https://www.youtube.com/watch?v=ztA__cx5xDU

Glumačka ekipa: Emilia Clarke, Sam Claflin, Jenna Coleman, Matthew Lewis,  Charles Dance, Janet McTeer

Redatelj: Thea Sharrock

Vrijeme trajanja: 106 min

 

Adrift/Podivljalo more (2018.)

Pustolovni/drama

Prema istinitoj priči iz 1983, mladi par Tami i Richard uputili su se jedriti od Tahitija do San Diega, no uplovljavaju u jedan od najjačih uragana u povijesti. Nakon oluje Richard je teško ozlijeđen, brod uništen, a Tami je ta o kojoj sve ovisi. Pošto su daleko od kopna i nitko ih ne može pronaći, ona je ta koja mora obnoviti brod, upravljati njime, loviti hranu, a u međuvremenu paziti na život svoje druge polovice.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=If2lCD0SQrE

Glumačka ekipa: Shailene Woodley, Sam Claflin, Jeffrey Thomas, Grace Palmer, Tami Oldham Ashcraft

Redatelj: Baltasar Kormákur

Vrijeme trajanja: 99 min

 

Preporučuje Martina Grbeš, 2.a

Mamma Mia! Here We Go Again (2018.)

Mjuzikl, komedija, romantika

Kratki opis: Sophie ima 20 godina i živi s majkom, koja vodi mali hotel, na prelijepom grčkom otoku. Uzbuđena je zbog vjenčanja: udaje se za dečka u kojega je zaljubljena do ušiju, kao i on u nju. Sophie nikad nije saznala tko joj je otac a sad bi to željela znati više nego ikada: željela bi da je otac dovede do oltara. No, majka joj to nikad nije htjela otkriti. A kad Sophie nađe majčin dnevnik, shvatit će da mama ni sama ne zna. Najprije se zaljubila u Sama koji je naglo otputovao jer je morao stići na svoje vjenčanje; Bill je bio utjeha za Sama, a s Harrijem se tješila nakon Billa… Ne govoreći ništa mami, Sophie pronalazi adrese sve trojice i poziva ih na vjenčanje, ne odajući zašto ih zove. Istodobno, Donna poziva svoje dvije najbolje prijateljice, Rosie i Tanyju, a Sophie svoje. Pa odjednom na otoku i u Donninom hotelu nastaje gužva kakve nikad prije nije bilo…

  • Glumačka ekipa: Merly Streep- Donna Sheridan, Sofijina majka
  • Christine Baranski – Tanya, Donnina prijateljica
  • Julie Walters – Rosie, Donnina prijateljica
  • Amanda Seyfried – Sophie Sheridan, Donnaina kći i Skyova zaručnica
  • Dominic Cooper – Sky, Sofijin zaručnik
  • Pierce Brosnan – Sam Carmichael, Sofijin mogući otac br. 1
  • Colin Firth – Harry Bright, Sofijin mogući otac br. 2
  • Stellan Skarsgård – Bill Anderson, Sofijin mogući otac br. 3
  • Gary Humphrey – Jerz Curtiza

Redatelj: Ol Parker

Vrijeme trajanja: 108 minuta

Trailer: https://svijetfilma.eu/trailer-mamma-mia-go-2018/