SLUŽBA VEČERNJIH HVALA I MOLITVENO BDIJENJE MLADIH U POŽEŠKOJ KATEDRALI

U predvečerje svetkovine sv. Terezije Avilske, 14. listopada slavljena je služba prvih Večernjih hvala svetkovine zaštitnice Katedrale, koju je predvodio Ivica Žuljević, prepošt požeškoga Stolnog kaptola sv. Petra, u zajedništvu s kanonicima, svećenicima grada Požege i središnjih biskupijskih ustanova. U homiliji nakon kratkog čitanja, prepošt Žuljević je kazao kako ovim večernjim pohvalama u čast sv. Terezije Avilske, zaštitnice požeške Katedrale, Župe i Grada, započinjemo proslavu njezine svetkovine, te da čašćenjem njezinih relikvija očitujemo svoju vjeru i slijedimo bogatu i časnu vjersku baštinu grada Požege. Podsjetio je sudionike slavlja da relikvije svetaca u kršćanskom gledanju nisu tek „ostaci“ mrtvih tijela, nego znakovi života u vječnosti, proslavljenosti u Bogu. One nas podsjećaju da su sveci za vjernike i dalje „učitelji života“ i „živi svjedoci neba“, kako je govorio sv. Grgur Nazijanski, koji trajno nadahnjuju put Crkve i oplemenjuju živote vjernika. Pozvao je nazočne vjernike da prigodom slavlja njezine svetkovine zamole svoju nebesku zaštitnicu da im pomogne Boga bolje upoznati, njemu se ponizno prikloniti, ljudsko dostojanstvo poštivati, obitelji sačuvati, domovinu voljeti, u svakom čovjeku brata prepoznati i za vječni spas duše brinuti.

Prepošt Žuljević je potom izložio na oltar moćnik sv. Terezije, te mu iskazao počast kađenjem. Na svršetku molitve Večernjih hvala pozvao je vjernike da se pridruže učenicima Katoličke gimnazije u Požegi na molitvenom bdijenju pred relikvijom sv. Terezije Avilske koje nakon toga slijedilo, a koje su predvodili učenici i profesori Katoličke gimnazije u Požegi čija je sv. Terezija zaštitnica.

Izvor: Požeška biskupija