Završen Eko kamp Belli 2018.

Početak listopada u našoj školi obilježio je Eko-kamp Belli tijekom kojeg su se od 1. do 5. listopada gosti trebali 43201667_2155199037832488_1062648477525213184_nupoznati s ljepotama Parka prirode Papuk, naučiti se snalaziti u prostoru, osvijestiti potrebu za očuvanjem prirodnoga blaga svojega i nacionalnoga kraja, ali i svih onih lokaliteta koje posjećujemo. Prvotni cilj svakako je bio jačanje veza između prijateljskih škola koje sada već redovito dolaze na Eko kamp Belli. I ove godine sudjelovali su učenici srednjih škola iz Slovenije (Vipava), Zagreba (SPOG), Travnika i Virovitice u pratnji svojih profesora, a kao domaćini, uz prof. Ivanu Arambašić i prof. Milenu Škodu, učenike su ugostili Iva Budimir, Tara Stipanović, Jakov Margeta, Fran Mjertan i Antonio Ciprijan Kljajić.

P43134454_2157654087586983_2220251487894765568_no završetku kampa Belli u dvorani sv. Terezije Avilske svim učenicima i djelatnicima Škole predstavljeni su rezultati i dojmovi samih sudionika. Program koji su organizirali prof. Milena Škoda i prof. Ivana Arambašić započeo je molitvom don Marijana, nakon čega se prisutnima obratio ravnatelj Škole, prof. Ivan Bedeničić. Potom je riječ preuzela prof. Ivana Arambašić, glavna i odgovorna organizatorica cijeloga kampa, koja nas je upoznala sa sudionicima, realizatorima, ali i sponzorima bez kojih Eko-kamp Belli ne bi mogli organizirati na ovakvoj razini.

43184454_2157653150920410_392409089998585856_nDrugi dio programa započeli su učenici naše škole koji su predstavili program prva tri dana provedena u kampu u Velikoj. Potom su se predstavili učenici pojedinih škola koji su prezentirali kako turizam utječe na pojedine prirodne fenomene kraja iz kojega dolaze. Dvoje učenika iz Slovenije tako je predstavilo pozitivne i negativne posljedice turizma na Postojnsku jamu. Zatim su četiri maturantice Sanja, Vera, Iva i Korina iz SPOG-a (Srpske pravoslavne opšte gimnazije iz Zagreba) predstavile kako turizam utječe na grad Zagreb u kojemu se one danas školuju. O znamenitostima, ali i problemima s kojima se nosi Travnik govorio je Dario, učenik Katoličkog školskog centra „Petar Barbarić“.

Učenici su proteklih dana posjetili neke od prirodnih i kulturnih znamenitosti našega kraja. Tako su prvi dan obišli Veliku, gdje ih je primio i sam načelnik g. Vlado Boban. Drugi dan su se zaputili u obilazak poučne staze Turjak-43055738_2155193111166414_7581009631292424192_nMališćak uz vodstvo prof. Josipa Katića, prof. Martine Pospišil, ravnatelja KOŠ-a Frane Barišića, idejnog začetnika ovog projekta, te prof. Martine Gucek. Zatim su objedovali u planinarskom domu “Mališćak” te večerali i spavali u šatorima u kampu Duboka. Uz vatru su se grijali, pjevali pjesme i zabavljali. Treći dan su se uputili preko Lapjaka i Nevoljaša do Jankovca gdje su ih dočekali prof. Ivana Arambašić te prof. Miroslav Paulić sa svojim asistenticama Lucijom Morvaj i Leonardom Zelenikom koji su ih vodili kroz radionicu „Utječe li turizam na zaštićena prirodna područja“. Kada su se učenici vratili s Jankovca, imali su slobodno vrijeme. Nakon slobodnog vremena imali su klanjanje koje je predvodio velečasni Marijan Pavelić. Četvrti dan bio je rezerviran za posjet pobratimskoj gimnaziji u Virovitici te najvećem arboretumu u ovom dijelu Slavonije Lisičinama, a spomenimo da su tog dopodneva posjetili i velički kamenolom gdje su mogli više čuti o geološkoj povijesti Geoparka Papuk, ali i najveću orahovačku atrakciju Ružicu grad.

Naši su gosti proteklih pet dana proveli u aktivnom boravku u prirodi, edukativnim i konstruktivnim radionicama, ali i druženju kojim su povezali prijateljske škole iz Vipave, Zagreba, Travnika, Virovitice, ali i naše mlade prijatelje iz KOŠ-a. Dojmovi koje su učenici-kamperi prezentirali svojim kolegama zasigurno je bilo poticajno da se idućih godina i drugi pridruže Eko kampu Belli.

Tekst: Barbara Rezo i Martina Grbeš

Foto: Antonio Ciprijan Kljajić i Karlo Bleiziffer