Ravnateljeva riječ za početak nove školske godine

Dragi gimnazijalci općeg i klasičnog smjera! Poštovani maturanti! Cijenjeni djelatnici!

Bonum initium est dimidium facti (Dobar početak pola je posla).

Izrekli mi tu nagomilanu, procijeđenu  i sažetu mudrost naroda na latinskom, engleskom, hrvatskom ili bilo kojem drugom jeziku ovoga je trenutka manje važno od spremnosti da se s tom vrstom mudrosti suočimo aktivno, marljivo i svakodnevno.

Da ne bih započinjao uobičajenim redom, krenut ću od  profesorskog zbora i svih djelatnika naše škole. Hvala svima vama koji ste svojim vrijednim radom i brigom omogućili da naš današnji dan, prvi dan nastave, bude pravno, sadržajno, organizacijski i materijalno spreman za prihvat naših gimnazijalaca! Ovi su ljudi, koje javnost prečesto percipira kao bezvezne i lijene osobe koje provode mjesece po godišnjim odmorima,  učinili sve da biste u duhovnom i tvarnom smislu bili u mogućnosti stvarati od sebe bolje ljude – od lijepo uređenih prostorija, očišćenih, omaljanih i velikim srcem ukrašenih do onih nevidljivih sastavnica bez kojih nema svakodnevnoga školskog života, dragi moji gimnazijalci!

U vrijeme odmora i prekida nastave ovi ljudi planiraju, promišljaju, dogovaraju da bi i prvi dan nastave bio lijep, radišan i plodonosan. Dobar početak!

Dragi maturanti, vjerujem da ste, premda opaljeni i produhovljeni rimskim suncem, čuli za fijasko pojedinih maturanata prošle generacije koje smo prošle godine i na ovakvom prvom zajedničkom susretu upozoravali na sve opasnosti plovidbe maturalnim tjesnacima. Odluke koje su odgađale početak učenja, pomiješani prioriteti, slušanje lažnih proroka i autoriteta doveli su do popravaka, izgubljenih rokova, lošijih odabira životnih staza. Loš početak! A ja vama savjetujem od prvoga dana odgovoran i predan posao pa će i maturalna zabava i maturantsko završno slavlje biti slađe, ispunjenije i dostojnije vaših pameti. Savjetujem vam dobar početak!

Dragi gimnazijalci, svima vama današnjom skromnom svečanošću na početku nastavne godine želimo pokazati trud, rad i marljivost koja se isplati. Želimo vam pokazati da postoje ljudi koji znaju uljepšavati živote svojih okolina pametno, duhovito, raznoliko i na razini koja odgovara ustanovi u koju neki stupaju danas, a drugi nastavljaju orati novije i zahtjevnije brazde. Pogledajte u sebe i svoje darove, proučite okolinu oko sebe i dajte da vam ovo doba bude na vašu osobnu korist i na trajan spomen ove institucije! Izvrstan početak!

Uz sve ove predivne profesore, djelatnike i kolege ne zaboravite da smo djeca jednoga Oca! I u veselju i u tuzi, u snazi i nemoći ne zaboravite da smo usuglašeni sa Stvoriteljem i veseliji i moćniji,  u tuzi utješeniji  i u nemoći pomognuti!

Dozvolite mi još nekoliko kratkih napomena!

Željeli bismo ove godine svi zajedno jače potaknuti ekološki duh škole pa ćemo uvesti sortiranje svakodnevnog smeća. Molim razrednike da zajedno s učenicima i u suradnji s ostalim profesorima i djelatnicima osmisle mala razredna reciklažna dvorišta!

Pristup računalima u razredima dozvoljen je svim učenicima. Ima pojedinaca koji neodgovornim ponašanjem narušavaju sigurnost računala pa vas molim da budete dostojni povjerenja koje smo vam ukazali. Bilo bi mi žao da moram posegnuti za oštrijim mjerama pa ne podcjenjujte kod ravnatelja grčko-rimski svijet nataložen ispod kršćanske ljubavi!

Nemamo ništa protiv puštanja glazbe za vrijeme odmora, ali imamo protiv buke i primitivnih odabira. Molim pojedince da prihvate gimnazijsku razinu barem u terminima koje provode u zgradi!

Na kraju,  dozvolite mi  da javno zahvalim našem dosadašnjem vjeroučitelju, vlč. Marijanu Paveliću, koji je svojim znanjem, vještinama i revnom zaigranošću doista blagoslovio,  u vrijeme svoga mandata,  prostor i život škole. Neka ga taj duh prati i na novim /starim izazovima!

Svim novopridošlim profesorima od srca želim kolegijalan, ljudski i vjernički boravak u našoj odvažnoj kršćanskoj  zajednici – Katoličkoj gimnaziji!

 

Laudetur Iesus Christus!

 

9. rujna 2019.