Drugu godinu zaredom naša je škola utkana u Mrežu čitanja i to isključivo naše zaljubljenice u čitanje. Njih čak 15 pristupilo je u petak, 6. prosinca školskoj razini ovoga natjecanja na kojoj su trebale pokazati razumijevanje i poznavanje romana Igora Beleša Listanje kupusa u izdanju HENA COM-a. Ovaj roman, kao i ostala dva (Lažljivac među nama i Šetač knjiga) tematski su povezani temom prijateljstva tako da je ovogodišnje natjecanje prikladno nazvano U mreži prijateljstva. Na višu, regionalnu razinu, riješivši više od 60% odgovora, prošlo je devet natjecateljica od kojih je Petra Španić imala 100% riješen test (50/50), a u stopu ju s izvrsnim rezultatima slijede Iva Žiberna (48/50) i Gabriela Banić (47/50). Što su djevojke rekle o romanu Listanje kupusa, možete pročitati u nastavku.
Listanje kupusa obavezno na popis obvezne lektire
Knjiga Listanje kupusa progovara o realističnim događajima svoga vremena odnosno o Domovinskom ratu. Takve teme za mene su izrazito potresne, ali smatram da treba progovarati i o tome. Knjiga govori o brojnim nesrećama koje su zadesile ljude tog vremena u vukovarskom predgrađu Borovo naselje. Od podjele ljudi na Hrvate i Srbe do razaranja obitelji i prijateljstava. Osobno meni je to nezamislivo, a tako je bilo i djeci toga vremena, a upravo su oni protagonisti ovoga romana. Bili su uplašeni, potišteni i zbunjeni, a tijekom čitanja sam se i ja osjećala tako promišljajući o njihovoj situaciji. Osim o ratnoj problematici autor Igor Beleš progovara i o problemima u obiteljima s kojima se, nažalost, i danas susreće mnogo djece. Roman Listanje kupusa jako je zanimljiva i poučan te smatram da bi se trebala pojaviti na obaveznom popisu lektirnih djela jer progovara o važnim temama za našu domovinu.
Iva (1.b)
Jedna od boljih knjiga koje sam pročitala u zadnjih nekoliko mjeseci upravo je ova. I ne brinite, nisu me natjerali da to napišem. Sam naziv djela ne govori puno, nije u meni probudio želju za čitanjem i razmišljanjem, no istina je da knjigu ne treba suditi po koricama. Cijela priča odnosi se na četiri dječaka, jedanaestogodišnjaka, koja su u isto vrijeme zaigrana, vrlo znatiželjna, ali i zabrinuta. Zoran, Goran, Bojan, Dragan, a kasnije i Nikolina odrastaju u ratnom vremenu (Domovinski rat), glava im je puna pitanja – zašto odrasli vode ratove? Zašto ne vole jedni druge i ne žele dobro jedni drugima? Zašto odrasli sebe i djecu dijele na Srbe i Hrvate?
Naglasak je na ‘odrasli’ jer četiri dječaka i djevojčica preispituju život i načine življenja odraslih, ponajviše svojih roditelja. Imamo uvid u načine razmišljanja dječaka od kojih je svaki na svoj način poseban. Tijekom čitanja naziv djela postat će vam itekako, na potresan način, jasniji i u jednom trenutku pomislit ćete kako je cijeloj priči kraj, no nije.
Djelo je iznimno posebno i dragocjeno, osim što sam dobila dojam o tome kako mala djeca gledaju na živote odraslih i koliko im je srce neiskvareno, koliko poštuju druge bez obzira na to koliko zla mogu učiniti, saznala sam i mnoge druge stvari vezane za sam Domovinski rat i odnose među ljudima pa čak i među naseljima.
Autor Igor Beleš jedan je od rijetkih čiji me životopis zaintrigirao i svim srcem htjela sam saznati više o njemu, jedan od razloga je i taj što nisam mogla prihvatiti činjenicu da sam završila s romanom i cijelom tom pričom.
I za kraj, imajte na umu da je djelo napisano po uzoru na stvarnu životnu priču, životnu priču Igora Beleša, zato pripremite maramice i budite spremni za nevjerojatan, kako mi mladi kažemo, plot twist.
Gabi (3.a)
Priča o odnosu i prijateljstvu
Listanje kupusa je knjiga za koju sam na početku imala predrasude. Naime, sam naslov nije mi bio napose obećavajuć. Sadržaj knjige učinio mi se zanimljiv, no nisam bila uvjerena da će me priča o jedanaestogodišnjacima zaintrigirati. Prva pomisao, a sada vidim da je to zasigurno bila predrasuda, bilo je njihovo poimanje o situaciji u kojoj se nalaze – vrijeme pred početak Domovinskog rata. Naprosto, u mojoj glavi, četiri jedanaestogodišnjaka nisu mogla razumjeti tu situaciju. Tijekom čitanja shvatila sam da sam bila u krivu te da itekako zamjećuju neobične događaje i detalje u njihovome naselju – Borovu naselju. Njihovo je prijateljstvo prijateljstvo koje bih zaželjela svakome. Njihov odnos je iskren, ispunjen ljubavlju, emocijama i od svega najvažnije snažnom vjerom da ih nitko nikada neće razdvojiti. Osim lijepih trenutaka knjiga je prožeta i uznemirujućim i emocionalno potresnim dijelovima. Napose su me uznemirila djela koja su počinili njihovi očevi, a i (ne)djela vojnika. Osim toga, duboko me potresao događaj na samome kraju, no šteta bi bilo otkriti vam sve. Sve u svemu, vrlo emotivno i intrigantno djelo koje svakako preporučujem za čitanje!
Petra (3.b)