Jeruzalem – glavni grad Izraela

Dana 13.9.2022. učenici 4.b razreda zajedno sa svojom razrednicom, profesoricom geografije i njemačkoga jezika, Milenom Škoda, posjetili su Gradsku knjižnicu u Požegi. Naši maturanti imali su priliku vidjeti izložbu fotografija Jeruzalem – glavni grad Izraela. Učenici su toga dana na nastavi geografije učili o nacionalnom identitetu te su ovom izložbom dobili jedan od najboljih primjera težnje za nacionalnim identitetom – onom Židova.
Izložba je bila detaljna i sve fotografije popraćene su kratkim opisom pa su na taj način učenici vidjeli i pročitali mnoštvo stvari koje do tad nisu znali. Naime, mogli su pročitati općenito o Jeruzalemu, njegovoj kulturi, nacionalnosti, vjeri, upravi, itd. Neke od fotografija s izložbe prikazivale su Vrhovni sud koji je najviši pravni autoritet u državi, Kneset – izraelski parlament, Kupolu na stijeni koja je jedna od najljepših primjera muslimanske arhitekture. Ono što je ponajviše odvuklo pažnju učenika bila je fotografija uz koju je stajao opis Yad Vashem. Yad Vashem nacionalna je institucija za istraživanje i dokazivanje holokausta. Posvećen je žrtvama masovnog nacističkog holokausta Židova, a sadrži brojne muzeje, Dvorane imena i Aleje Pravednika među narodima. Posjet ovoj izložbi učenicima je dobro došao jer su mogli zaključiti da i danas postoje nacije koje teže ka svom nacionalnom identitetu, naučili su da postoje države u kojima prevladava više religija, jezika i kultura te da je u istima jako teško izboriti se za vlastiti nacionalni identitet.
Tekst: Laura Perčinić, 4.b
Fotografija: Tea Tutić, 4.b