Izložba „Granice vidljivosti“

U našem Gradskom muzeju Požega otvorena je 30. ožujka izložba „Granice vidljivosti“. Radi se o vrlo zanimljivoj i izuzetno kvalitetnoj izložbi suvremene angažirane umjetnosti 25. slavonskog bijenala. Izložba tematizira aktualnu problematiku današnjice a to je izbjeglički val, suvremene migracije i odnos pojedinca spram drugog i drugačijeg. Zamoljeni od ravnateljice Muzeja Maje Žebčević-Matić krugovci obje gimnazije odazvali su se pozivu i osmislili performans pod nazivom „Granice vidljivosti“ kojim je ujedno i otvorena izložba. Krugovci su otuđenost prezentirali prozirnim tkaninama i najlonima koji zaustavljaju pogled. Iako transparentni, platna su poput mrene. Omotani takvim mrenama krugovci i svojim pogledima i gestama sugerirali su otuđenost i nemogućnost viđenja onog drugog, onog pored sebe. Neki od krugovaca na licima su imali rudinske glave koje kao tipizirana lica apeliraju na gubitak osobnosti. Čitavoj atmosferi doprinijela je pomno odabrana letargična glazba. Nakon što je Snježana Mekić-Delić kao predstavnica PožArta proglasila izložbu otvorenom, krugovci su zbacili platna sa sebe a performans je znakovito završio pjesmom  „Put ka sreći“ Gorana Bareta i Plaćenika s posebnim akcentom na stihove „Gdje je nestao čovjek“.