Promocija Outword Bounda

Dana 12. prosinca 2018. godine Katoličku gimnaziju s pravom javnosti Požega posjetila je organizacija pod nazivom “Outward Bound”. Outward Bound Hrvatska je organizacija koja mladima i odraslima kroz svoje programe omogućuje iskustveno učenje; kajaking, penjanje, planinarenje, ronjenje… Više o projektu i organizaciji ispričao nam je jedan od instruktora, Marko Lukačević.

48396916_2256923490993375_2865118459199488000_nMožete li nam reći nešto o vama i vašoj organizaciji?

Organizacija se uglavnom bavi iskustvenim učenjem i neformalnim obrazovanjem. Mi smo jedina škola kojoj je učionica priroda. Učenje se provodi kroz aktivnosti, a to mogu biti high impact, odnosno penjanje po stijenama ili neke aktivnosti koje ćemo također provoditi danas poput hodanja po slacklineu, paukova mreža ili tarzan, kako već nazivamo te aktivnosti.

Kako i kada je došlo do ideje da se pokrene ovakav tip poučavanja?

Outward Bound je osnovan 1941. godine u Velikoj Britaniji. Osnovao ju je jedan progresivni psiholog koji se zvao Kurt Hahn. U to vrijeme je jako mnogo mladih stradavalo na putničkim brodovima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Bili su potapani i od svih tih preživjelih na brodovima, zanimljiva činjenica je bila, bar u to vrijeme, da je najviše preživjelih stariji ljudi. Za mlade ljude se mislilo da su puni snage i energije te da se mogu bolje snaći u takvim uvjetima, ali to nije bila istina. Uglavnom su stariji preživljavali zbog toga što su bili iskusniji. Onda su došli na ideju da se stvori škola, odnosno sustav gdje bi se mlade ljude učilo o tim vještinama koje se zapravo stječu godinama. Škola je nazvana “Outward Bound”, još ne postoji dobar prijevod na hrvatski, ali u engleskom jeziku to je pojam koji se koristi kada brod prvi put isplovljava iz luke, odnosno slično uzrečici da je brod najsigurniji u luci, ali nije stvoren za to.

48247082_2256922577660133_9138184173742194688_nI onda po tom nekom načelu mi možemo tako razmišljati o ljudima, da smo mi ljudi zapravo stvoreni da pravimo neke puno veće stvari od nas, da izađemo iz naše comfort zone i jednostavno se snalazimo u svijetu jer za to smo i stvoreni.

Postoje li određena pravila tko može biti član organizacije s obzirom na dob, spol i zanimanje?

Spol ne igra nikakvu ulogu, dapače većina ljudi u našoj organizaciji su žene. Pravilo za dob se mijenja iz godine u godinu, ali smo zaključili da je za instruktora najbolja dob od 21 godinu zbog neke zrelosti i odgovornosti koju instruktori za vrijeme programa moraju imati jer programi su ekspedicijskog oblika – najčešće grupa ljudi stavi stvari na leđa i hoda nekoliko dana po prirodi uz razne aktivnosti.

Koji su vam ciljevi?

Naš glavni cilj je implementirati se u školski sustav Republike Hrvatske tako da svaka škola u Hrvatskoj, odnosno svaki učenik ima priliku iskusiti jedan program.

Danas su i učenici naše gimnazije imali priliku proživjeti to iskustvo. Na Starom gradu održano je nekoliko aktivnosti gdje su učenici iskusili svoje vještine, a evo i kakvi su njihovi dojmovi.

48020938_2256922830993441_7802399767878696960_n„Na projektu Outward Bound bilo mi je jako zanimljivo. Naučili smo i usavršili puno vještina koje nam mogu pomoći u prirodi kako bi se lakše i bolje snašli. Kroz razne igre i radionice pokazali su nam da je najbitnija suradnja te razumijevanje. Smatram da je ova radionica korisna i svakome bih ju preporučio.” – Jakov Margeta

„Bilo mi je jako lijepo danas. Naučila sam puno novih stvari, kako se snalaziti u prostoru, kako surađivati drugima u grupi i pomagati im. Za mene je to bilo jedno jako lijepo iskustvo i htjela bih ovo jednom u budućnosti ponoviti.” – Leonarda Zelenika

„Bilo je stvarno genijalno. Središnja tema bila je komunikacija i suradnja. Zezali smo se cijelo jutro, međutim, sve te “aktivnosti” ne bi baš pripomogle ako se izgubiš u šumi, mislim da bi nas 95% pojeli vukovi unutar sat vremena.” – Filip Kovačić

Foto: Karlo Bleiziffer