Povodom obilježavanja Dana oboljelih od cerebralne paralize učenici 1.b razreda sa svojom razrednicom Sanjom Pršom posjetili su 4. listopada Udrugu osoba s invaliditetom grada Požege i Požeško-slavonske županije. Ondje su ih primili predsjednica udruge gđa Jelosavka Jakovljević, tajnik Tomislav Škoda kao i dvoje korisnika, Marija Perić i Pejo Maras, predsjednik Boćarskog kluba „Nada“.
Na početku susreta predsjednica Udruge održala je kratko predavanje na temu cerebralne paralize, a svjedočanstvo života jedne obitelji koja ima člana oboljelog od te opake bolesti prenio je g. Pero Perić, otac članice udruge Marije Perić. Učenici su također mogli čuti kako se život s cerebralnom paralizom, iako težak i prepun prepreka, može itekako ostvariti u punini. Tako je Pejo Maras, član koji boluje od mišične distrofije, progovorio o Marijinom životnom putu i to kako je kroz svoj sportski angažman – boćanje – učinila svoj život bogatijim. Naime, Marija je također bila član Boćarskog kluba “Nada”te je na ekipnim državnim natjecanjima u boćanju za osobe s invaliditetom predvodila taj klub do osvajanja brojnih odličja.
Gospođa Jakovljević aktivni je član udruge kroz koju nam žele pokazati život gotovo 670 članova od kojih je samo 150 aktivnih koji djeluju u zajednici. Ostali članovi, nažalost, zbog težine invaliditeta i starosti nisu aktivni koliko to žele biti. Sama Udruga djeluje od 1990. s ciljem da pokaže kako žive oboljeli od cerebralne paralize, ali i drugih invaliditeta.
Nakon ovog posjeta shvatili smo koliko su naši problemi zapravo ništa u usporedbi s problemima s kakvima se susreću osobe s invaliditetom. Osim što su suočeni sa svojim invaliditetom, problemi su i kod nabave odnosno financiranja pomagala poput kolica, problem je i kod osobnog asistenta koji im je na raspolaganju samo 4 sata dnevno, a uz to nemaju neki određeni prostor odnosno mjesto gdje bi se međusobno družili. Najviše su me dirnule njihove životne priče i sve ono što su prošli i što prolaze u svom životu, posvjedočila nam je Antonija Nigović, učenica 1.b razreda, nakon posjeta Udruzi OSI Požega.
Zaključak izlaganja je bio da uz podršku roditelja, obitelji, zajednice, vladajućih struktura i profesionalaca, djeca i odrasli s cerebralnom paralizom mogu voditi zdraviji i ispunjeniji život.