DOV 2022. – Septem artes liberales

Iako su u antička i predantička vremena postojali brojni obrazovani i napredni narodi poput Egipćana, Kineza, Arapa pa i Asteka i Maja, koji su odavno proučavali pisma, matematiku ili astronomiju, naša se kultura ipak nazidala na tzv. kulturi zapadnoga kruga koja svoje korijene vuče iz stare Grčke. Više stoljeća prije Krista u tim su se antičkim naprednim gradovima državicama razvijale brojne obrazovne, kulturne, sportske i znanstvene discipline koje će prepoznati njihovi osvajači Rimljani i prenijeti na cijeli Stari svijet – Europu. Temelj sveukupne naobrazbe rimskoga svijeta činilo je sedam umijeća kojima su se mogli baviti samo slobodni ljudi a koja su u srednjem vijeku nazvana septem artes liberales – gramatika, retorika i dijalektika (trivij) te aritmetika, geometrija, astronomija i teorija glazbe (kvadrivij).

U novoj, digitalnoj eri, tzv. eri aplikacija (potrebnih i bespotrebnih, korisnih i trivijalnih), odlučili smo na Danu otvorenih vrata, a o 15. godišnjici škole, svojim gostima predstaviti temelje klasične naobrazbe kakvima su se do pred koje stoljeće bavili njihovi vršnjaci u klasičnim gimnazijama. Tako ste 29. travnja na drugom katu Odgojno-obrazovnog centra Požeške biskupije – u Katoličkoj gimnaziji – na hodnicima i u učionicama mogli susresti mlade ljude odjevene prema modelu antičkoga građanina, ali i sasvim moderne đake koji su svojim gostima predstavljali drevna umijeća koja su se na svoj način zadržala do dandanas. Svako slobodno umijeće tako je dobilo svoju učionicu koju je pojedini razred pod mentorstvom nekoliko profesora tematski uredio pripremajući i prigodni program reprezentacije, dok se za uređenje cijelog predvorja pobrinuli krugovci.

Zainteresirani osmoškolci tako su se mogli okušati u grčkom alfabetu, odigrati glazbeni kviz, upoznati se s antičkom glazbom i instrumentima kao i u klasičnim matematičkim zadatcima, okušati se u jezičnim radionicama, napraviti zor u svemir ili pogledati antičku predstavu, okušati se u drevnim sportskim vještinama, a na koncu se zabaviti u taverni u kojoj je gostovao školski glazbeni sastav s gostom iznenađenja, prof. Krešimirom Mandićem. Svoje su dojmove zainteresirani mogli iznijeti pred TV kamerom i fotoaparatom naše TV sekcije i tako ostaviti svoj trag na youtube kanalu škole ili bogatim galerijama fotografija naših školskih stranica. Ako je vjerovati dojmovima koje su s nama podijelili naši gosti, a tu je bilo učenika osmih razreda svih požeških osnovnih škola, kao i učenici iz Kutjeva, Pleternice, Trenkova i Kaptola, čak dva razreda požeških gimnazijalaca i nekoliko učenika sa srednjoškolskog centra, uz nezaobilazne mališane našeg KOŠ-a, ovo je bio izuzetno uspješan Dan otvorenih vrata. Budući da je organiziran nakon dvije godine prinudne stanke, dobar se dio naših mlađih učenika također oduševio ovom idejom, odnosno realizacijom te ideje. Neki se čak usuđuju procjenjivati da je ovo možda bio jedan od posjećenijih dana otvorenih vrata – ljudi se, valjda, zaželjeli jedni drugih.

Vjerujemo i nadamo se da su se naši gosti prije svega osjećali dobrodošlo, a onda da su i osjetili djelić zajedništva kojim zrači katolički odgojno-obrazovni tim koji im se predstavio sa sedam slobodnih umijeća antičke kulture. Ukoliko se idućih godina odluče zaigrati za našu ekipu i zaploviti lađom sa zastavom KG-a, rado ćemo im poželjeti NAUTAE JUVENES, DUC IN ALTUM!