Obilježen Europski dan jezika

dsc_0622Dana 26. rujna 2016. godine u našoj Katoličkoj gimnaziji obilježio se Europski dan jezika čiji je cilj bio promovirati višejezičnost i ukazati na važnost i posebnost svakoga jezika, a obilježava se diljem Europe od 2006. godine. Pripreme za obilježavanje toga dana krenule su tjedan dana ranije. Posebnu kreativnost i volju pokazali su učenici prvih i drugih razreda, te 3. a razred. Učenici su izrađivali plakate kojima se na maštovit način htjelo promovirati razne svjetske jezike, a napose engleski i njemački jezik. Osim dobro poznatih živih jezika, ove godine su učenici „oživjeli“ i latinski jezik koji su prikazali na nekoliko plakata od kojih je jedan od postavljen u izlog Gradske knjižnice i čitaonice koja je pak imala malenu izložbu knjiga na stranim jezicima u prostorima naše škole.

Osim vizualno-umjetničkog dojma, profesorice Arambašić, Zovko, Drmić i Lodeta, pobrinule su se da učenici za tu dsc_0050prigodu primijene i pokažu i svoje znanje jezika. Turistička šetnja gradom urodila je zaustavljanjem na šest znamenitih gradskih punktova: zgrada gimnazije, Katedrala, Gradska knjižnica, crkva sv. Lovre, crkva sv. Duha i Kužni pil. Na svakome od šest mjesta pojedini učenici su na stranim jezicima (engleskom i latinskom) predstavili povijesti lokaliteta te njihov značaj i utjecaj na današnju Požegu. Gimnazijalcima su se pridružili i predstavnici sedmih i osmih razreda Katoličke osnovne škole, zajedno s profesoricom Nadom Lodetom.

Svoje iskustvo s njenog prvog obilježavanja Europskog dana jezika podijelila nam je profesorica latinskoga jezika Ivana Drmić: „Meni kao mladoj profesorici ovo je prvi puta da sudjelujem u obilježavanju Europskog dana jezika. Drago mi je da učenici imaju priliku izraziti svoju kreativnost, kako likovnu, tako i govornu. Aktivnosti na kojima smo sudjelovali pokazale su da su učenici visoko motivirani za kulturnojezične sadržaje, ali i da je njihovo praktično znanje pojedinih jezika na zavidnoj razini. Nadam se da ćemo dogodine imati još veći odaziv učenika koji će sudjelovati u pripremama za obilježavanje ovog dana te da će se pronaći  još više onih koji će se odlučiti na učenje jezika, bilo živih, bilo onih “uskrslih”, ali itekako korisnih.“

dsc_0655Na kraju, jedna latinska kaže: „Quot linguas calles, tot homines vales.“ iliti “Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš”, a naši su gimnazijalci upravo ovom inicijativom i angažmanom u pripremama i izvedbi, te zavidnim poznavanjem stranih jezika pokazali da kao mladi ljudi jako puno vrijede.