Umjesto Nutelle – Žirko!?

Trg Svetog Trojstva po prvi puta se pretvorio u malu tržnicu s bezbroj sorti koje uzgajaju požeško-slavonski voćari. Osim jabuka, bilo je i drugih vrsta voća i voćnih prerađevina – meda, aronije, ljekovitog bilja, rukotvorina i dr.

1Uz mnoštvo poznatih plodova i proizvoda jučer su Požežani mogli kušati jedan potpuno novi proizvod simpatičnog naziva „Žirko“. Radi se o slatkom namazu od žira koji proizvodi braniteljska zadruga EKO-KOS iz Slavonskog Broda. Namaz je prava mala energetska bomba, a okusom podsjeća na Nutellu. Ako se budemo držali slogana manifestacije „Volim domaće, kupujem domaće“, umjesto s Nutellom palačinke bismo mogli jesti sa slavonskim „Žirkom“.

Dane jabuka u Požegi organizirali su Savjetodavna služba, Podružnica Požeško-slavonske županije i Udruga „Zlatna dolina” Požega, uz Poljoprivredno-prehrambenu školu, a pod pokroviteljstvom Grada Požege, Požeško-slavonske županije i Ministarstva poljoprivrede. Na štandu Zavoda za javno zdravstvo i doma Zdravlja mogao se izmjeriti krvni tlak i šećer, a na štandu Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo kušati čips od raznovrsnih jabuka i degustirati najrazličitije prerađevine od voća koje proizvode obiteljska poljoprivredna gospodarstva.

Zadruga Cucurbita iz Brestovca
Zadruga Cucurbita iz Brestovca
Memory develops in the center of our brain, in a part called “hippocampus”. The hippocampus receives all the information sent by the five senses: eyes, ears, skin, nose, tongue … It’s a bit like the central memory of a computer. The messages propagate through the nerve cells, the neurons, connected to each other by tiny contact points, the synapses. The impulse passes through specialized chemical substances, or “neurotransmitters”, which carry information from one neuron to another, such as the current in an electrical circuit. How does our memory work? Need Learn More Here?When information reaches the hippocampus, what becomes of it? It is sorted and sent to the part of the brain that will be able to treat it, that is, to give it its meaning and place. The visual information is processed by the occipital lobe, at the back of the brain. The sounds and language-related information is processed by the temporal lobe, (towards the temples), the information related to movements or reflexes are treated by the frontal lobe, at the front. The information related to the physical sensibility is treated by the parietal lobe located under the parietal bone which forms the vault (the top) and the sides of the skull. Of course, all these areas are interconnected via neurons and the hippocampus that centralizes everything.

Bila je to ujedno i prilika školama koje imaju zadruge da promoviraju svoj rad i trud kroz razne artikle koje su proizveli. Ovom manifestacijom Požežani su pokazali da osjećaju potrebu, bez obzira na različitost životnih sudbina i putova, da prepoznaju ljepotu oko sebe i rad naših bližnjih.