Do arheološkog nalazišta Rudina s udrugom Vallis Humanum

Dana 21. listopada 2022. učenici Katoličke gimnazije predvođeni Lorenom Đurinom, profesoricom povijesti, posjetili su arheološko nalazište Rudina u Općini Brestovac.
Lokalitet Rudina nalazi se na istočnim obroncima gore Psunj, nedaleko naselja Čečevac i Šnjegavić. Lokalitet je poznat po arheološkim ostacima benediktinske opatije sv. Mihovila na Rudini.
Sudjelujući u projektu Kluba za mlade “Vallis Humanum”, učenici su ovim posjetom učili o povijesti kraja koji su posjetili, a gdje se na poseban način očituje utjecaj benediktinaca. Za stručno vodstvo pobrinuli su se arheologinja i povjesničarka Marijana Matijević Pejić te Petar Sekulić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda. Vezano uz rad restauratora posebno je zanimljivo bilo promatrati radove na iskopavanju posmrtnih ostataka ondje zakopanih ljudi.