Tradicionalni predbožićni susret s Osnivačem

Tradicionalno zadnji dan prvoga polugodišta, a uoči blagdana Božića, djelatnici požeških katoličkih škola na čelu sa svojim ravnateljima, vlč. Želimirom Žuljevićem i prof. Ivicom Bedeničićem, susreli su se s osnivačem naših škola, požeškim biskupom Antunom Škvorčevićem. Oca biskupa pozdravio je i u ime svih prisutnih djelatnika čestitao Božić ravnatelj Katoličke gimnazije prof. Bedeničić, nakon čega su mu djelatnice Katoličke osnovne škole uručile simbolične poklone.

DSC_0016Božja blizina daje ovoj zemlji nadu

Biskup Antun u svojem se obraćanju kratko osvrnuo na smisao i ciljeve katoličkih škola i ulogu djelatnika koji u tim institucijama rade. Među ostalim rekao je i sljedeće: „Sveti Pavao među mnogim svojim spisima piše jednom prigodom svome prijatelju Titu: „Predragi, pojavila se Milost Božja Spasiteljica i odgojila nas je da se odreknemo bezbožnosti.“ Vi znadete za onu milinu koju majka iskazuje svojem djetetu tepajući mu bez prestanka i kroz to svjedoči djetetu da mu je ne samo očima ili rukama nego cijelim svojim bićem blizu. Ta blizina koja se zove ljubav kad se utisne u to mlado stvorenje, ona je njemu zalog, neki duhovni kôd koji dijete živi cijeli svoj život. Kad nam Bog tu svoju milinu, svoju okrenutost prema nama posvjedoči tako da nam postane bliz u jednom ljudskom djetetu rođenom u siromašnoj obitelji, onda to postaje jedan izazov, ne samo osobni nego i za cijelo čovječanstvo. Mi se mučimo i grčimo u nekim situacijama i osobnog i obiteljskog života, a još više na nacionalnoj i svjetskoj razini. Toliko toga pritišće i razdire to biće čovječanstva da čovjek posumnja može li se do kuda stići. Previše je zla odnekud. A otkud? Od  čovjeka! I to zlo može pomračiti sve vidike, ali kad mi otvorimo prostore svoga duha tome Božjem činu, njegovom koraku koji je on učinio prema nama postavši čovjekom, onda nam se naši ljudski obzori odjednom razvedre i mi nismo onda neka beznadna zemlja izgubljenih ljudi, nego ljudi nada, ne naših vlastitih, nego Božjih.“

DSC_0022O, čovječe, spoznaj svoje dostojanstvo!

Potom je okupljene podsjetio na uži kontekst škole u kojoj rade i žive govoreći: „Kad milost ili ljubav odgaja, ona pomaže da se odreknemo svega onoga što je daleko od Boga i postanemo blizu samima sebi. Vi ste svjedoci kako znanost pronalazi sve manje sastavnice ljudskoga bića, one neke skrivene koje mi obični ljudi ne možemo dokučiti, poput gena, kromosoma itd. Međutim, u nas je utisnut kôd koji govori najtočniju istinu o nama, koja je jača i viša i od svih tih otkrića. To vam je ta milina Božja koja kad je utisnuta u naše biće utisnuta je kao Božji DNK koja određuje našu konačnu sudbinu. Katolička škola po zamisli Crkve trebala bi biti upravo takav prostor u kojem su učitelji otvoreni milini Božjoj i od te miline žive, i na kraju pomažu mladim ljudima da otkriju tko su oni, koja im je veličina i dostojanstvo. Upravo je papa Leon Veliki ponavljao i to baš na Božić: „O, čovječe, spoznaj svoje dostojanstvo!““

DSC_0007Hvala vam za žrtve koje nosite, ljubav koju ulažete, ali i ponos koji živite!

„Želim vam od srca i iskreno zahvaliti na svemu onomu što činite i to s velikom požrtvovnošću i ljubavlju u našim školama. Vi činite veliko, rekao bih najveće djelo u ovoj zemlji, jer u one mlade ljude koji će biti nositelji neke naše sudbine i na obiteljskim razinama, i na onoj gospodarskoj i političkoj, unosite božju čvrstinu, božansko dostojanstvo koje će postati jedna nova sastavnica javnoga života, jedna snaga Hrvatske za neku bolju budućnost.“

Otac biskup na kraju je svim djelatnicima čestitao Božić i zaželio sve najbolje u Novoj godini, a potom prisutne podsjetio na predstojnika Ureda za katoličke škole Požeške biskupije koji se u Općoj županijskoj bolnici u Požegi oporavlja od operacije, zaželivši mu u ime svih okupljenih brz oporavak i skori povratak.