Gimnazijalci parlamentarci

Iz profesorske perspektive

Put od 16 sati doveo je 6. studenog malenu družinu nagrađenih kreativaca u prekrasni francuski grad Strasbourg, sjedište Europskog parlamenta. Noćna panorama grada ostavlja osobite dojmove i poveznice s Amsterdamom, čak Venecijom, no zasigurno ga ne treba uspoređivati jer je jasno da je svoj, prekrasan, pun zelenila i profinjen. Osjećamo večernji dinamizam s naznakama hedonizma iako je srijeda. Jasno je koji su restorani i kafići željena destinacija jer za mjesto se mora čekati. Odustajemo jer nemamo vremena. Šetnja je prigoda za fotografiranje. Jutro 7. studenog rano je započelo. Čuju se zvukovi, tuševi, fenovi, glačala – parlamentarci napuštaju hotel u novom ruhu, dostojni jednodnevnog radnog mjesta u Europskom parlamentu. Na ulazu doček i upute za dalje. Prolazimo sigurnosnu provjeru, fotografiramo se za uspomenu pred ulazom i potom krećemo na posao. Voditelj grupe upućuje nas u dnevne aktivnosti i obveze, a potom se razdvajamo. Radni je dan započeo i učenici kreću u donošenje odluka vezanih uz teme koje su pripremali u skupinama proteklih mjeseci. S ponosom slušamo Teodoru kako predstavlja školu, srce šalje signale kada ulazi u vijećnicu sa zastavom. Veselimo se Marinu koji je odabran za sunositelja jedne teme, fotografiramo i pogledom tražimo naše ostale parlamentarce. Iščitavamo na licima umor, ali i ponos. Osobite su emocije i zahvalnost za omogućeno iskustvo krenuvši od nazočnosti simuliranoj sjednici u EP sve do potresa emocija u Koncentracijskom logoru u Dachau i šećera na kraju – bajkovitom Münchenu i njegovu muzeju. Veliko hvala parlamentarcima i velečasnom Paveliću na svim radosnim zajedničkim trenucima ovoga nezaboravnog i po svemu posebnog nagradnog putovanja.

Iz učeničkog kuta

Započeo bih opisivanje ovog putovanja izrekom: „Smisao života je surađivati s drugima radi ostvarenja nekog cilja“. Vjerujem da je svaki učenik koji je bio dio ove „avanture“ u Francuskoj išao s nekakvim ciljem. Bilo radi nekakvog nepoznatog iskustva, sklapanja prijateljstava ili pak zaista s namjerom da nešto novo nauči i doživi. Unatoč iscrpljujućem i dugačkom putovanju ni jednom od nas nije opao optimizam vezan za sudjelovanje u Parlamentu. Kada smo napokon došli u Parlament bili smo podijeljeni u skupine za različite teme s učenicima iz 24 različite zemlje. Teme su bile vezane za migracije, drogu i alkohol, ekologiju, itd. Sudjelovali smo na način da smo bili stavljeni u poziciju zastupnika te smo postavljali pitanja i glasali za određene odredbe koje su nam bile ponuđene. Svaka skupina je imala svog voditelja koji ih je vodio kroz dan te ih upućivao i davao smjernice po kojima se trebaju voditi. Pri završetku cjelokupnog dana u Parlamentu bila je zadnja i ujedno glavna sjednica u kojoj su se iznosila mišljenja i prijedlozi svake grupe. Sve u svemu jedno vrlo poučno, zanimljivo i nezaboravno iskustvo. Na kraju toga dana imali smo vremena za obilaženje grada i razgledavanje različitih atrakcija. Idući dan uputili smo se u München gdje smo proveli 2 dana te smo usput posjetili Dachau, jedan od najstrašnijih nacističkih logora koji je u originalu sačuvan iz prve polovice 20. st. Uz svo razgledavanje i druženje, mislim da je ovo meni osobno, ali vjerujem i svima ostalima, jedno iskustvo koje neće lako zaboraviti.

Antonio Bebek, 3. a

Foto: vlč. Marijan Pavelić