PROJEKT ZDRAV ZA 5 – PREVENCIJA OVISNOSTI ZLOUPORABE DROGA I DR.

Ovih dana za učenike prvih razreda organizirano je predavanje o prevenciji ovisnosti koje je održao gosp. Miro Miličević iz Hrvatske policije. Predavanje je započelo uvodnim definiranjem riječi ovisnost nakon čega su predstavljeni uzroci, posljedice te načini kako sve možemo pobijediti ovisnost. Svi smo se složili s činjenicom da moramo biti dobro informirani o opasnostima koje nas okružuju. Ukoliko dođe do neželjenih situacija za pomoć se trebamo obratiti roditeljima, profesorima ili prijateljima (osobama u koje imamo povjerenja). Iznošenjem primjera iz prakse, pokazivanjem slika i videa predavač nam je pokušao ukazati na to što sve nosi sa sobom ovisnost, a mi smo izvukli vrlo jasnu pouku: ,,Nemoj biti ovisan, već budi zajednici koristan!“

Sara Kuščer

Na predavanju smo govorili o donošenju raznih odluka, onih loših i onih dobrih te kako je bolje donijeti ikakvu nego nikakvu odluku o nečemu. Također smo spominjali i opasnosti vezane uz Internet pogotovo kako ono što objavimo nikada ne možemo u potpunosti obrisati ali i davanju lažnih informacija o našim godinama i sl. Predavač je spomenuo i da nam roditelji trebaju biti najbolji prijatelji i da s njima trebamo podijeliti sve naše probleme jer ako smo na krivom putu tada nam oni mogu pomoći, no sve što nas pati i muči također možemo reći i našim učiteljima kako bi zajedno mogli riješiti problem.

Ines Hurtiš